Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pojedziemy pociągiem do Ciechocinka. Jest list intencyjny urzędów i PKP. Zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz miasto Ciechocinek podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Będą pociągi do uzdrowiska!

We wtorek, 5 grudnia, w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek.

- To dla nas wielka chwila - mówił Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka. - Dziękuję panu marszałkowi, pani Anecie Jędrzejewskiej i poseł Annie Gembickiej. Możemy cieszyć, się, że połączenia kolejowe do nas wrócą.

Podpisany list intencyjny między zarządcą narodowej sieci linii kolejowych a władzami województwa kujawsko – pomorskiego i Ciechocinkiem to kolejny krok w kierunku powrotu pociągów do popularnego uzdrowiska. Ostatnie regularne połączenia pasażerskie na linii nr 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek były możliwe w 2011 r. (podczas wakacji w 2014 r. jeździły pociągi sezonowe). O konieczności przywrócenia połączeń kolejowych oraz remoncie linii 245 mówił już w czerwcu ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK - dyrektor ds. utrzymania infrastruktury.

– Starania o powrót pociągów pasażerskich do Ciechocinka wpisują się w skutecznie prowadzoną przez polski rząd walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Mieszkańcy Ciechocinka i okolic zasługują na dostęp do bezpiecznej i przewidywalnej kolei, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie Infrastruktury.

– Prace remontowe linii zapewnią lepszy dostęp do kolei w tej części regionu. Mieszkańcom umożliwią dojazd do pracy lub szkoły pociągiem, a kuracjuszom dotarcie do popularnego uzdrowiska. Podpisanie listu intencyjnego to kolejny przykład udanej współpracy PLK SA z samorządami, na której skorzystają podróżni – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, PLK SA deklarują wolę podjęcia działań w celu zabezpieczenia środków finansowych oraz realizację prac remontowych, niezbędnych do przywrócenia połączeń pasażerskich na linii Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Ciechocinek w przyszłości podejmie działania ułatwiające połączenie infrastruktury miejskiej z kolejową (np. drogi dojścia), a Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego deklaruje wolę przywrócenia pasażerskich połączeń kolejowych w liczbie minimum 4 par pociągów dziennie.

- Myślimy o czterech lub ośmiu rotacjach, zależy, ilu partnerów znajdziemy. Wiemy, że okoliczne samorządy chcą partycypować w utrzymanie- mówił podczas konferencji Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Tych pociągów nie było z różnych powodów. Brak środków na utrzymanie połączeń, ale głównie to stan techniczny linii. Pierwszy krok to właśnie remont linii. Dziękuję PKP za to podjęte wyzwanie.

W ramach planowanych prac PLK SA wymienią nawierzchnię peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim. Zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki oraz energooszczędne oświetlenie. Tory i rozjazdy zostaną wyremontowane, a wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowych i remont sieci trakcyjnej zapewni sprawne i bezpieczne podróże koleją. Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na pięciu przejazdach kolejowo – drogowych. W Nowym Ciechocinku przejazd znajdujący się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1 zyska nowe zabezpieczenia w postaci sygnalizacji i rogatek, współpracujących z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu wspomnianych dróg.

Kolejnym etapem będzie podpisanie porozumienia między stronami - PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Miastem Ciechocinek. Następnie możliwa będzie realizacja robót. Szacowana wartość prac to ponad 12 mln zł netto. Finansowanie zaplanowane jest ze środków budżetowych.

- Dzisiejsze spotkanie to fakt, że dotrzymujemy słowa. Obiecywaliśmy, że przywrócimy połączenia na trasie Aleksandrów-Ciechocinek, a tak na prawdę Bydgoszcz - Toruń - Ciechocinek. Mamy już przygotowany zamiar do ogłoszenia przetargu, czekamy na to co, zadzieje się w nowym roku. Chcemy, żeby te połączenia ruszyły już we wrześniu, gdy uczniowie wrócą do szkół, takie jest nasze marzenie. Jeśli nie, to grudzień - dodała we wtorek, 5 grudnia, Aneta Jędrzejewska, członek zarząd kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto