WTZ "Karczemka" ma 30 lat. Zobaczcie wideo z jubileuszu w Otłoczynie

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Warsztat Terapii Zajęciowej "Karczemka" z Otłoczyna ma już 30 lat. W środę, 7 czerwca, obchodzili swój piękny jubileusz, a z tej okazji odwiedzili ich przyjaciele z innych warsztatów. Były gratulacje i upominki, ale najcenniejszy okazał się wspólnie spędzony czas.

- To piękny jubileusz - mówi Agnieszka Leńska, kierownik WTZ "Karczemka" w Otłoczynie. - Działamy tu od trzydziestu lat. Nasza placówka to ośrodek dzienny zajmujący się rehabilitacją zawodową i społeczną. Mamy 50 podopiecznych z powiatu aleksandrowskiego, którzy starają się zrehabilitować i wyjść w życie. To osoby niepełnosprawne intelektualnie i chore psychicznie, często ze współwystępującymi niepełnosprawnościami. Co nie zmienia fakt, że rewelacyjnie radzą sobie w życiu.

"Karczemkę" założyła fundacja im. Brata Alberta, której prezesem jest Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Fundacja powstała 20 maja 1987 roku, a powołali ją Zofia Tetelowska, Stanisław Pruszyński i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych oraz wspólnot Wiara i Światło z Krakowa. W całej Polsce prowadzi 12 WTZ, cztery domy stałego pobytu oraz szereg świetlic, placówek i środowiskowych domów samopomocy

W Otłoczynie jest dziesięć prężnie działający pracowni. - Stanowią dla uczestników swego rodzaju centrum. Wokół nich kręci się dzień naszych podopiecznych. Mamy poczucie, że tworzymy wspólnotę i jesteśmy potrzebni innym - dodała pani Agnieszka.

Instruktorzy to ludzie z pasją, tak mówią o nich podopieczni, którzy nie tylko pokazują, jak wykonać pracę, ale rozwiązują inne problemy od złamanych serc po kłopoty w domu. Nie brakuje im pomysłów na aktywne spędzenie czasu, a w pracowniach powstają prawdziwe cudeńka.

Dla Krzysztofa WTZ to druga rodzina. - Jestem tu od 1993 roku, teraz w grupie ceramicznej. Bardzo lubię spędzać tu czas i przyjeżdżać.

Justynka nie ukrywa, że zajęcia w Otłoczynie zmieniły jej życie. - W 2006 roku namalował tu pierwszy obraz - wspomina. - Bardzo się tu zmieniłam. Zajęcia pomagają mi odnaleźć się w życiu i cieszyć się nim. Nie wyobrażam sobie dnia bez zajęć w Karczemce.

Jubileusz 30-lecia WTZ rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej, a kazanie wygłosił ks. Adam Machowski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, który podkreślał, jak ważne jest oparcie naszego życia na Krzyżu Chrystusa. W ten sposób nawiązywał do innego ważnego elementu jubileuszu. Po Eucharystii poświęcono nowy krzyż, który stanął przed budynkiem warsztatów.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że Aleksandrów Kujawski jest odpowiednio dostosowany dla osób z niepełnosprawnością?

Nie zabrakło kwiatów, życzeń i upominków, ale także miłych spotkań oraz rozmów. Do Otłoczyna przyjechali podopieczni z innych placówek, łącznie ponad 160 osób. Wspólnie mogli obejrzeć pokaz psów policyjnych, bawić się z alpakami, a także potańczyć. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali ceramiczne obrazy, na których przedstawiony był warsztat.

Zapytaliśmy podopiecznych '"Karczemki", czego im życzyć z okazji 30-lecia. - Siły i cierpliwości dla naszych instruktorów. Żeby nasz warsztat działa jeszcze 130 lat - wymieniają.

- To piękne poświęcić swój czas drugiemu człowiekowi. Mieć tyle siły, by pomagać słabszym i niepełnosprawnym - mówił podczas mszy ks. Machowski.

Warsztaty Terapii Zajęciowej "Karczemka" w Otłoczynie od 30 działają dla osób niepełnosprawnych

WTZ "Karczemka" ma 30 lat. Zobaczcie wideo z jubileuszu w Otłoczynie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie