Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzydziesta rocznica odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim [zdjęcia, wideo]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
W 1991 roku z inicjatywy historyka zajmującego się społecznością ukraińską w Polsce Emiliana Wiszki i płk Szymona Smetana odnowiono Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim. Każdego roku, w pierwszą sobotę czerwca, odbywa się uroczystość przy Kozackiej Mogile..

W 2023 roku obchodziliśmy 30. rocznicę odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Na cmentarzu pochowanych jest siedemnastu żołnierzy ukraińskich osadzonych w grudniu 1920 w aleksandrowskim Obozie Internowania nr 6., który powstał w konsekwencji postanowień polsko-radzieckich po przegranej przez armię ukraińską wojny z Armią Czerwoną.

W 1920 roku Polacy i Ukraińcy wspólnie walczyli z bolszewikami.

Przez obóz w Aleksandrowie Kujawskim przeszło 3528 osób, w tym 900 oficerów, 2504 szeregowych, 95 kobiet i 29 dzieci. Istniał on do 1921 roku.

Miejsce na pochówek zmarłych w obozie żołnierzy przekazał hrabia Edward Mycielski - Trojanowski. Kozacka Mogiła kilka razy była odnawiana, ale po wojnie została zapomniana.

Z ponowną inicjatywą wyszedł w 1991 roku dr Emilia Wiszka i płk Szymon Smetana. Od 1993 roku w pierwszą sobotę czerwca na odnowionym Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Aleksandrowie Kujawskim odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne.

W sobotę, 3 czerwca, podczas uroczystości nie zabrakło mieszkańców, delegacji z wieńcami i przedstawicieli Ukrainy. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP, którego reprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

- Tu leżą nasi sojusznicy w walce w 1920 roku. To jednak nie jest tylko miejsce upamiętnienia tych naszych wspólnych bohaterów. Przyjeżdżam tu od wielu lat, po to, by rozmawiać z Ukraińcami o tym, jak budować dobre relacje między naszymi narodami. Przez wieki byli skonfliktowani, na czym zależało zaborcom. Te narody wyrządziły sobie wiele krzywd. Niech wyjaśniają je historycy, ale nie można o nich zapomnieć. Nasze relacje trzeba będzie oprzeć na prawdzie - uważa poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas uroczystości Jarosław Bańczuk, Marszałek Kozactwa Zaporoskiego i Najwyższy Ataman Ukrainy i Diaspory przekazał dyplomy i odznaczenia osobom, które wspierają relacje polsko- ukraińskie i dbają o ukraiński cmentarz.
Medal zasługi otrzymał także Arkadiusz Gralak i miasto Aleksandrów Kujawski.

- 12 czerwca 1993 nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza. To jest ważne, aby pamiętać i budować właściwe relacje między naszymi krajami - dodał Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego

.

Na zakończenie redaktor Stanisław Białowąs podsumował zorganizowaną przez swój miesięcznik akcję. Wspólnie z mieszkańcami powiatu zbierał na agregaty prądotwórcze dla Ukrainy. Udało się kupić trzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto