Trzydziesta rocznica odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim [zdjęcia, wideo]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W 1991 roku z inicjatywy historyka zajmującego się społecznością ukraińską w Polsce Emiliana Wiszki i płk Szymona Smetana odnowiono Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim. Każdego roku, w pierwszą sobotę czerwca, odbywa się uroczystość przy Kozackiej Mogile..

W 2023 roku obchodziliśmy 30. rocznicę odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Na cmentarzu pochowanych jest siedemnastu żołnierzy ukraińskich osadzonych w grudniu 1920 w aleksandrowskim Obozie Internowania nr 6., który powstał w konsekwencji postanowień polsko-radzieckich po przegranej przez armię ukraińską wojny z Armią Czerwoną.

W 1920 roku Polacy i Ukraińcy wspólnie walczyli z bolszewikami.

Przez obóz w Aleksandrowie Kujawskim przeszło 3528 osób, w tym 900 oficerów, 2504 szeregowych, 95 kobiet i 29 dzieci. Istniał on do 1921 roku.

Miejsce na pochówek zmarłych w obozie żołnierzy przekazał hrabia Edward Mycielski - Trojanowski. Kozacka Mogiła kilka razy była odnawiana, ale po wojnie została zapomniana.

Z ponowną inicjatywą wyszedł w 1991 roku dr Emilia Wiszka i płk Szymon Smetana. Od 1993 roku w pierwszą sobotę czerwca na odnowionym Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Aleksandrowie Kujawskim odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne.

W sobotę, 3 czerwca, podczas uroczystości nie zabrakło mieszkańców, delegacji z wieńcami i przedstawicieli Ukrainy. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP, którego reprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

- Tu leżą nasi sojusznicy w walce w 1920 roku. To jednak nie jest tylko miejsce upamiętnienia tych naszych wspólnych bohaterów. Przyjeżdżam tu od wielu lat, po to, by rozmawiać z Ukraińcami o tym, jak budować dobre relacje między naszymi narodami. Przez wieki byli skonfliktowani, na czym zależało zaborcom. Te narody wyrządziły sobie wiele krzywd. Niech wyjaśniają je historycy, ale nie można o nich zapomnieć. Nasze relacje trzeba będzie oprzeć na prawdzie - uważa poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas uroczystości Jarosław Bańczuk, Marszałek Kozactwa Zaporoskiego i Najwyższy Ataman Ukrainy i Diaspory przekazał dyplomy i odznaczenia osobom, które wspierają relacje polsko- ukraińskie i dbają o ukraiński cmentarz.
Medal zasługi otrzymał także Arkadiusz Gralak i miasto Aleksandrów Kujawski.

- 12 czerwca 1993 nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza. To jest ważne, aby pamiętać i budować właściwe relacje między naszymi krajami - dodał Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego

.

Na zakończenie redaktor Stanisław Białowąs podsumował zorganizowaną przez swój miesięcznik akcję. Wspólnie z mieszkańcami powiatu zbierał na agregaty prądotwórcze dla Ukrainy. Udało się kupić trzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie