MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 17 mln zł na inwestycje w Aleksandrowie Kujawskim. Co zrobią w 2024 roku. Wideo

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 7 lat
Aleksandrów Kujawski wyda ponad 17 mln zł na inwestycje w mieście. Większość wydanych pieniędzy to dotacje ze środków zewnętrznych. W tym roku miasto powiatowe stawia na remonty ulic i modernizacje budynków.

- To budżet rekordowy. Po stronie dochodów mamy 72 mln zł – tłumaczy Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. - Na inwestycje przeznaczymy 17 mln złotych. Tych zadań do wykonania w tym roku jest bardzo dużo.

Na inwestycje radni przeznaczyli 17 mln zł, ale z budżetu miasta to ponad 5 mln zł. Miasto chętnie sięga po środki zewnętrze. Jak podkreśla burmistrz Gralak przez trzy lata Aleksandrów Kujawski pozyskał ponad 30 mln złotych.

W 2024 roku miasto chce skorzystać z pierwokupu i przejąć na własność od PKP działkę po „Manhatanie”. Wartość nieruchomości to ponad 300 tys. złotych. - Mam nadzieję, że po latach teren trafi do miasta. Jest nam niezbędny choćby do tego, by wykonać tam inną inwestycję, którą jest budowa przejścia – dodaje burmistrz Gralak.

Nie brakuje jednak kosztownych inwestycji. Prawie 1 mln zł miasto przeznaczy na budowę skrzyżowania typu okrężnego w Aleksandrowie Kujawskim. Prace wykonuje powiat, miasto partycypuje w kosztach.

Ponad 7 mln zł kosztować będzie oczekiwany remont Szkoły Podstawowej nr 3. - Termomodernizacja budynku była konieczna. Na ten cel otrzymaliśmy prawie 6 mln zł z Polskiego Ładu – dodaje burmistrz.

W tym roku wykonany będzie kolejny etap modernizacji WTZ (220 tys. zł). Na modernizację może liczyć także miejskie przedszkole i żłobek, tam prace pochłoną 150 tys. zł. Do wykonania jest remont sali dydaktycznej, korytarza i kuchni oraz gabinetu logopedy. Żłobek wzbogaci się o dwa wózki wieloosobowe.

Część środków przeznaczona zostanie na opracowanie dokumentacji projektowej remontu ulic: Przesmyk – Wierzbowa, Promienna, Księżycowa, Polna, Szeroka. Na ul. Parkowej pobudowane zostaną zatoki postojowe oraz dwie lampy oświetleniowe.

Trwa głosowanie...

Czy Aleksandrów Kujawski się rozwija?

- Nie zabraknie budowy chodników i remontu ulic. Jedną z nich jest ulica Listna - dodaje Arkadiusz Gralak. -W rezerwie czeka ulica Wyspiańskiego do Białych Błot. Mieszkańcy mieliby skrót do Torunia.

W budżecie zabezpieczono także środki na Fundusz Wsparcia policji oraz straży pożarnej (30 tys. zł) i Budżet Obywatelski. W 2024 roku wykonany będzie zwycięski projekt OSP w Aleksandrowie Kujawskim. Druhowie chcą pieniądze przeznaczyć na zakup lekkiego samochodu.

Co dalej z dworcem PKP?

- Czekamy na decyzję nowego ministra. Na samo utrzymanie budynku wydajemy rocznie 400 tys. Złotych. Od początku mówiłem i zdania nie zmienię, że miasta nie stać na dworze – tłumaczy burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto