Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Szpitalu Kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim. Zdjęcia i wideo

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
W Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Aleksandrowie Kujawskim otwarto Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Placówka powiększyła się o 52 nowe miejsca opieki długoterminowej dla pacjentów finansowanych ze środków publicznych (NFZ).

Tradycje Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego sięgają 1922 roku. Wówczas w opuszczonych przez zaborców obiektach w Aleksandrowie Kujawskim powstał ze składek pracowników Dyrekcji Kolei w Warszawie „Dom Wypoczynkowy Kolonii Letnich”. Placówka była stopniowo przekształcana w Zakład Leczniczy.

W piątek, 28 lipca, uroczyście oddano do użytku rozbudowany Zakład Pięlegnacyjno – Opiekuńczy. Inwestycja pochłonęła około 18 mln zł, z czego ponad 7 mln złotych stanowią środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Nie mamy jeszcze podliczonej inwestycji, będzie około 18 milionów złotych. Nie liczę mojego gruntu, projektu, który był wcześniej. Na bieżąco dokładam, gdy jest potrzeba – wyjaśnia Adam Brzuszkiewicz, prezes Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku z aleksandrowskim oddziałem.

Nowa inwestycja jest nie tylko kosztowna, ale także konieczna. - Prace rozpoczęły się w 2017 roku. Budowaliśmy, bo widzieliśmy ogromną potrzebę. Ludzi z roczników 1940 – 1955 jest bardzo wielu, to oni teraz potrzebować będą pomocy – dodał Adam Brzuszkiewicz.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś zadowolony/zadowolona z podstawowej opieki zdrowotnej w swojej przychodni?

Placówka powiększyła się o 52 łóżka, ale powstały także gabinety, ambulatorium i miejsca do rehabilitacji.

- Oczywiście ta rozbudowa zakładu dotyczy również ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Gabinety, które znajdują się na parterze, będą obsługiwały nie tylko pacjentów będących w leczeniu stacjonarnym, ale również pacjentów z zewnątrz, czyli poradnie specjalistyczne. Będzie poradnia psychogeriatryczna, leczenia zaburzeń pamięci, psychologiczna, stomatologiczna, ginekologiczna i wiele innych – wyjaśnia dr Wioleta Wojciechowa, dyrektor do spraw medycznych. - W rozbudowanym budynku na drugim i pierwszym piętrze jest baza pobytu stacjonarnej opieki długoterminowej, w tym wentylowanych mechanicznie. Parter to gabinety, a w piwnicy znajdować się będą również gabinety fizjoterapeutyczne i rehabilitacji.

Podczas otwarcia głos zabrali zaproszeni goście.

- Jestem dumna, że na terenie naszego województwa poszerza się dostępność do opieki długoterminowej. Jest to niezbędna wsparcie i pomoc dla naszego społeczeństwa. Z jednej strony mówimy, że nasze społeczeństwo żyje dłużej i z tego się bardzo cieszymy. To są osiągnięcia medyczne wszystkich nauk medycznych, transplantologii, nauk technicznych. Mamy coraz więcej urządzeń, ale cóż by były warte te osiągnięcia, gdyby nie opieka długoterminowa? Ktoś dalej musi kontynuować te działania tak, żeby nasze społeczeństwo osiągało, jak najwyższym poziom jakości – powiedziała podczas otwarcia dr Mariola Rybka, Krajowy Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

- To są naprawdę wspaniałe rzeczy, których brakuje w województwie, w całej Polsce. To, że się szpital zajął właśnie tym segmentem medycznym, naprawdę chylę za to czoła. Dziękuję po prostu w imieniu pacjentów, którzy tutaj znajdą komfortowe warunki pobytu. Opieka długoterminowa wymaga komfortu również tego psychicznego. Miejsce, które tutaj zostało stworzone, jest naprawdę wzorcowe – dodał Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto