Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koza w Raciążku 2023. Dzieci z Raciążka dbają o kujawskie tradycje [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Uczniowie z Raciążka reaktywowali zwyczaj chodzenia z kozą
Uczniowie z Raciążka reaktywowali zwyczaj chodzenia z kozą Ewelina Fuminkowska
Już po raz trzeci uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej w Raciążku utworzyli kolorowy korowód i reaktywowali kujawski zwyczaj "chodzenia z kozą". Odwiedzili wójta, proboszcza i przedszkolaki.

Uczniowie z Raciążka po raz trzeci chodzili z kozą. Odwiedzili gminne instytucje i proboszcza parafii zbierając słodycze.

- Tylko raz uczniowie nie mogli wyjść z kozą, przeszkodziła im pandemia koronawirusa. Teraz znów możemy radosnym korowodem przejść ulicami Raciążka - tłumaczy Jacek Petrykowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. KEN w Raciążku. - Dbamy o kujawskie tradycje, chcemy je reaktywować i pokazać, że nasze ludowe zwyczaje też są piękne.

Szkolna koza odwiedziła urząd gminy i spotkała się z wójtem, Rafałem Krajewskim. Nie zabrakło wspólnych tańców, zabawy, siana na szczęście i słodyczy dla małych przebierańców.

Dzieci włożyły dużo serca i energii w przygotowanie strojów kujawskich maszkar. Był bocian, panna młoda, koza, śmierć i diabeł. Dyrektor grał rolę pana młodego.

Koza w Raciążku wzbudzała zainteresowanie, wszystko przez głośne okrzyki dzieci i muzykę, która ma odgonić się złe moce.

Kolorowy i głośny korowód odwiedził także ks. Mariana Kuszyńskiego, proboszcza parafii w Raciążku. Oczywiście hojnie obdarowane słodkościami ruszyły do przedszkolaków. Maluchy były zdziwione przebraniami i strasznymi maskami, ale chętnie włączyły się do wspólnej zabawy.

Zabawę i dalszy spacer przerwał deszcz. Uczniowie z Raciążka już przygotowują się do kolejnego chodzenia z kozą.
„Chodzenie z kozą” związane jest z zapustami, czyli czasem przypadającym na koniec karnawału, od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. To zwyczaj spotykany na Kujawach. Maszkary odwiedzają domy, a odwiedziny kozy mają zapewnić szczęście i przynieść obfite plony.
Koza to najważniejszy element dziedzictwa niematerialnego województwa Kujawsko-Pomorskiego, od 2020 roku jest na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto