Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka stopień wodny Siarzewo na Wiśle w Kujawsko-Pomorskiem? Przygotowania do budowy trwają

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zbiornik wodny w Siarzewie nie będzie tak duży jak we Włocławku (na zdjęciu wykonanym z wieży śluzy żeglugowej)
Zbiornik wodny w Siarzewie nie będzie tak duży jak we Włocławku (na zdjęciu wykonanym z wieży śluzy żeglugowej) Marek Weckwerth
Stopień wodny w Siarzewie ma powstać do roku 2032 – wynika z najnowszych zapowiedzi obecnego rządu. Koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zapowiada raczej renaturalizację rzek.

Żadne konkrety w tej materii ze strony koalicji, która ma szansę utworzyć nowy rząd RP, na razie nie pojawiły się. Jaka więc będzie przyszłość tej największej inwestycji hydrotechnicznej po oddaniu do użytku w roku 1970 zapory włocławskiej, tego na tym etapie nie wiadomo.

Wiemy za to jak wyglądają przygotowania inwestora, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Jak informuje nas Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej „Wód Polskich, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej - 10 października tego roku Rada Ministrów przyjęła Program Wieloletni Zagospodarowanie Dolnej Wisły, którego sztandarową (i jedyną) na razie inwestycją będzie stopień wodny (SW) w Siarzewie. Program zakłada budowę w perspektywie do roku 2032 i pozwala wpisać inwestycję do projektu budżetu państwa na kolejne lata.

- Dokończyliśmy cały proces, który trwał bardzo długo. Zostanie sfinalizowany. Wody Polskie mogą ogłosić przetarg – powiedział wtedy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Całkowity koszt oszacowano na ok. 7,5 mld zł) dokładnie 7 551,64 mln zł brutto, w tym 17 mln zł ma być zainwestowanych już w przyszłym roku.

Tak ma się polepszyć bezpieczeństwo

Podstawowym celem budowy SW Siarzewo jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego ludności i mienia w Dolinie Włocławsko-Ciechocińskiej (poprzez zmniejszenie zagrożenia powodziami zatorowo-lodowymi i śryżowymi).

To też może Cię zainteresować

Dzięki podniesieniu się poziomu wody zapewni się na trwale bezpieczeństwo stopnia wodnego we Włocławku, bowiem ten zostanie niejako podparty wodą na dolnym stanowisku. Kolejnym celem jest ochrona przed suszą, jako że zbiornik siarzewski stanowić będzie dodatkowy rezerwuar wody. Bardzo ważny jest także rozwój żeglugi śródlądowej, jako zrównoważonego transportu, zgodnego z międzynarodową Konwencją AGN, którą Polska ratyfikowała w 2017 roku. Dostrzega się także korzyści dla środowiska.

Zaprojektują i wybudują

Niezależnie od przyjętego właśnie przez Radę Ministrów programu, prace przygotowawcze i przedprojektowe trwają od wielu lat.

Opracowane zostały m.in. Koncepcja Programowo-Przestrzenna, operat wodnoprawny i projekt instrukcji gospodarowania wodą, analiza finansowa oraz modelowanie matematyczne dynamiki lodu na projektowanym zbiorniku Siarzewo oraz na rzece poniżej stopnia wodnego. Przeprowadzone zostały także badania archeologiczne, a nieprzerwanie od wydania w 2017 roku Decyzji o środowiskowych uwarunkowanych prowadzony jest stały przedrealizacyjny monitoring środowiskowy (obserwacja siedlisk przyrodniczych i gatunków ptaków oraz analizy fito- i zooplanktonu).

Zespół ekspertów kierujący inwestycją pracuje także nad przygotowaniem do realizacji przedsięwzięcia w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Przyjęcie takiej formuły uznano za najbardziej korzystne i rekomendowane do dalszego procedowania. Argumentami przemawiającymi za tą formułą jest oszczędność czasu, ponieważ prowadzone jest tylko jedno postępowanie (zamiast dwóch – na dokumentację projektową i wykonane robót budowlanych), a odpowiedzialność za jakość dokumentacji ponosi wykonawca robót.

Postępowanie odwoławcze jest w toku

W dalszym ciągu, ze względu na niezwykle skomplikowany charakter sprawy, procedowane jest postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 29 grudnia 2017 roku o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka".

17 kwietnia 2023 roku do „Wód Polskich” wpłynęło wezwanie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w zakresie dodatkowych wyjaśnień w zakresie środowiskowym, a także uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko. Termin na udzielenie odpowiedzi do GDOŚ wyznaczony został na 16 grudnia br.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto