Nasza Loteria

Zabytkowy basen w Ciechocinku zostanie wywłaszczony. Już złożono wniosek [galeria]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojewódzki konserwator zabytków złożył do starostwa aleksandrowskiego wniosek o wywłaszczenie zabytkowego basenu termalno-solankowego w Ciechocinku. Tak, jak zapowiadał senator Łyczak, nieruchomość ma zostać zmodernizowana.

Baseny w Ciechocinku odwiedzały kiedyś tysiące ludzi!

Sprawa wywłaszczenia zabytku jest w toku. Wniosek już został złożony. To efekt ostatniego spotkania w biurze senatora Józefa Łyczaka. Podczas rozmów nie był obecny właściciel basenu.

- Właściciele już wszystko wyjaśnili podczas naszego styczniowego spotkania. Podjęliśmy decyzję, że trzeba ratować basen, jak najszybciej – tłumaczy Józef Łyczak. - Wszystko to gra na zwłokę. Tego samego zdania jest senator Jolanta Hibner i poseł Joanna Borowiak. Panie na ostatnim spotkaniu zabierały głos. Cieszymy mnie, że w sprawie ratowania basenu jest jedność.

We wrześniu 2022 r. wojewódzki konserwator zabytków wydał nakaz przeprowadzenie prac związanych z rewaloryzacją i odbudową zabytku. Właściciel jednak odwołał się od tej decyzji, sprawa trafiła do II instancji i konserwator czeka obecnie na jej rozstrzygnięcie. Nie przeszkadza to w procedurze wywłaszczenia obiektu.

- Zgodnie z prawem obiekt zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę państwowego i taką kwotę otrzyma obecny właściciel – dodał senator Łyczak.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zamknięty w 2002 roku, w 2009 r. został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który zmieniał się kilka razy. Od tej pory obiekt niszczej. - To stracone dwadzieścia lat- dodaje senator. - Drugi taki pomnik hańby to niszczejący dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim.

Trwa głosowanie...

Pływałeś na basenie termalno-solankowym w Ciechocinku?

Kolejne spotkanie w sprawie ratowania ciechocińskiego zabytku ma odbyć się pod koniec marca w biurze senatora w Ciechocinku. Do tego czasu senator Łyczak i poseł Borowiak mają spotkać się z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Premierem RP, by pozyskać pieniądze na wykup nieruchomości. - Mam nadzieję, że tego czasu będzie już opinia rzeczoznawcy. Nie można już dłużej czekać – dodał senator.

Historia basenu w Ciechocinku telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały baseny Ciechocinka. Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zabytkowy basen w Ciechocinku zostanie wywłaszczony. Już zło...

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto