Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy basen w Ciechocinku zostanie wywłaszczony. Już złożono wniosek [galeria]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojewódzki konserwator zabytków złożył do starostwa aleksandrowskiego wniosek o wywłaszczenie zabytkowego basenu termalno-solankowego w Ciechocinku. Tak, jak zapowiadał senator Łyczak, nieruchomość ma zostać zmodernizowana.

Baseny w Ciechocinku odwiedzały kiedyś tysiące ludzi!

Sprawa wywłaszczenia zabytku jest w toku. Wniosek już został złożony. To efekt ostatniego spotkania w biurze senatora Józefa Łyczaka. Podczas rozmów nie był obecny właściciel basenu.

- Właściciele już wszystko wyjaśnili podczas naszego styczniowego spotkania. Podjęliśmy decyzję, że trzeba ratować basen, jak najszybciej – tłumaczy Józef Łyczak. - Wszystko to gra na zwłokę. Tego samego zdania jest senator Jolanta Hibner i poseł Joanna Borowiak. Panie na ostatnim spotkaniu zabierały głos. Cieszymy mnie, że w sprawie ratowania basenu jest jedność.

We wrześniu 2022 r. wojewódzki konserwator zabytków wydał nakaz przeprowadzenie prac związanych z rewaloryzacją i odbudową zabytku. Właściciel jednak odwołał się od tej decyzji, sprawa trafiła do II instancji i konserwator czeka obecnie na jej rozstrzygnięcie. Nie przeszkadza to w procedurze wywłaszczenia obiektu.

- Zgodnie z prawem obiekt zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę państwowego i taką kwotę otrzyma obecny właściciel – dodał senator Łyczak.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zamknięty w 2002 roku, w 2009 r. został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który zmieniał się kilka razy. Od tej pory obiekt niszczej. - To stracone dwadzieścia lat- dodaje senator. - Drugi taki pomnik hańby to niszczejący dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim.

Trwa głosowanie...

Pływałeś na basenie termalno-solankowym w Ciechocinku?

Kolejne spotkanie w sprawie ratowania ciechocińskiego zabytku ma odbyć się pod koniec marca w biurze senatora w Ciechocinku. Do tego czasu senator Łyczak i poseł Borowiak mają spotkać się z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Premierem RP, by pozyskać pieniądze na wykup nieruchomości. - Mam nadzieję, że tego czasu będzie już opinia rzeczoznawcy. Nie można już dłużej czekać – dodał senator.

Historia basenu w Ciechocinku telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały baseny Ciechocinka. Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zabytkowy basen w Ciechocinku zostanie wywłaszczony. Już zło...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto