MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata uzdrowiskowa w Ciechocinku może wzrosnąć. Podwyżki chce burmistrz, kuracjusze protestują

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Ciechocinku z 4 listopada 2022 roku opłata klimatyczna w nadwiślańskim uzdrowisku wynosi 5,20. Dla niektórych kuracjuszy to bardzo dużo, bo za dodatkowe „atrakcje” i tak muszą płacić. Burmistrz Ciechocinka chce podwyżki.

Spis treści

Opłata klimatyczna ma wspierać miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych i uzdrowiskowych. Dla wielu polskich miejscowości to dodatkowy zastrzyk pieniędzy na inwestycje. Maksymalne stawki, jakie mogą pobierać samorządy, ustala Minister Finansów. W 2024 roku dla miejsc o korzystnych właściwościach klimatycznych wynosi 3,22 zł, 4,54 zł dla obszarów ochrony uzdrowiskowej i 6,21 zł dla uzdrowisk.

Opłata uzdrowiskowa z 5,20 na 6 zł w Ciechocinku

- W Ciechocinku mamy opłatę uzdrowiskową – tłumaczy burmistrz Jarosław Jucewicz. - Co roku ustalamy kwotę, jaka będzie pobierana od kuracjuszy. Na najbliższej sesji, rada miejska, ma podjąć uchwałę w sprawie nowej stawki. Obecnie wynosi ona w Ciechocinku 5,20 zł.

Zgodnie z propozycją uchwały, nowa stawka miałaby wynieść 6 zł.

- Prowadzę rozmowy z Uzdrowiskiem Ciechocinek, by osoby, które wnoszą opłatę uzdrowiskową, mogły korzystać za darmo z terenu okołotężniowego. Teraz za wejście na teren tężni muszą zapłacić dodatkowe 9 złotych – opowiada Jarosław Jucewicz.

Zabytkowe obiekty: tężnie, Warzelni Soli czy inhalatorium, jakim jest fontanna Grzybek, są w rękach przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek. Utrzymanie tężni generuje koszty, ale to ikona nadwiślańskiego uzdrowiska, by zachwycały dalej turystów, wprowadzono dodatkową opłatę.

Kuracjusz wiele razy wypowiadali się negatywnie na temat opłat. - To tak jakbym w Kołobrzegu prócz opłaty klimatycznej wnosiła jeszcze podatek za pobyt nad morzem – opowiada z uśmiechem jedna z kuracjuszek.

Zawieszenie opłaty klimatycznej w Ciechocinku

Zdaniem Andrzeja Filipowicza, kuracjusza z Lublina, opłata klimatyczna (miejscowa) powinna zostać całkowicie zawieszona, ze względu na ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza. Podwyżka zdaniem kuracjusza nie powinna być rozpatrywana.

- „Przyjęcie tej propozycji i projektu stosownej uchwały mogłoby narazić miasto Ciechocinek na ryzyko prawne ze strony kuracjuszy i turystów, którzy mogliby zakwestionować wysokość opłaty wobec przekroczenia norm dla skrajnie toksycznego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 (B(a)P)” - pisze w skierowanym do nas, a także radnych i burmistrz liście Andrzej Filipowicz.

Zdaniem kuracjusza od ponad 10 lat normy dotyczące czystości powietrza są przekraczane. - „Od ponad 10 lat w Ciechocinku nie są spełnione wymogi dotyczące poziomu docelowego i długoterminowego dla tego związku wchodzącego w skład wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Pomiary średnioroczne wskazują na wielokrotne przekroczenie normatywów krajowych i UE (1 ng/m3), co kolei powoduje 10. krotność przekroczenia norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) (0,12 ng/m3)” – tłumaczy.

Kuracjusz z Lublina przypomina, że chodzi o substancję silnie rakotwórczą, która występuje w spalinach samochodowych i dymie z pieców.

Trwa głosowanie...

Czy opłata uzdrowiskowa w Ciechocinku powinna wzrosnąć?

Grosz dla polskich uzdrowisk

Burmistrz Ciechocinka, Jarosław Jucewicz odpowiada: - Informuję, iż pobór opłaty uzdrowiskowej nie jest zależny od jakości powietrza w miejscowości posiadającej status uzdrowiska w tym od występujących zanieczyszczeń, a także „atrakcyjności” uzdrowiska, stanu chodników, zabudowań, czynnych obiektów. Nie jest możliwe, aby mieszkańcy nie ogrzewali w sezonie zimowym swoich domów. Prawny obowiązek uiszczenia opłaty istnieje niezależnie od tego, czy czynność lub usługa organów lokalnych i sanatorium związana z opłatą została zrealizowana, czy też nie. Opłata uzdrowiskowa nie jest stosunkiem umownym, kształtowanym na podstawie norm cywilnoprawnych. Ustawodawca obowiązek uiszczenia opłaty uzależnia bowiem tylko od faktu pobytu w uzdrowisku dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Informuję, iż opłata uzdrowiskowa pobierana jest zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.

W 2022 roku do miejskiej kasy w Ciechocinku wpłynęło ponad 5,6 mln zł z opłaty uzdrowiskowej. Pieniądze, jak tłumaczy burmistrz Jucewicz, przeznaczane są nie tylko na inwestycje, zieleń w mieście, wymianę lamp, ale także na ochronę o środowisko. - Wprowadziliśmy niskoemisyjną komunikację miejską, każdego roku dokładamy do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła.

Uchwałę w sprawie podwyższenie opłaty uzdrowiskowej ciechocińscy radni podejmować będą podczas sesji, 28 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto