Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Senator Łyczak: Ciechocinek nie zasługuje na taki skansen. Chcą wywłaszczyć zabytkowy basen w uzdrowisku

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Basen termalno-solankowy, jedna z wizytówek nadwiślańskiego uzdrowiska, popadł w ruinę. Basen w Ciechocinku może zostać wywłaszczony
Basen termalno-solankowy, jedna z wizytówek nadwiślańskiego uzdrowiska, popadł w ruinę. Basen w Ciechocinku może zostać wywłaszczony Ewelina Fuminkowska
W połowie września ma odbyć się kolejne spotkanie w sprawie zabytkowego basenu termalno-solankowego. Zainicjował je senator Józefa Łyczaka. Jest szansa na odzyskanie obiektu.

Rozmowy w sprawie ratowania zabytkowego obiektu trwają. Już dwa spotkania odbyły się w biurze Józefa Łyczaka, senator RP.

- Nie spocznę, dopóki nie doprowadzimy sprawy basenu do końca. Działo się dużo, ale wreszcie trzeba postawić kropkę nad i – powiedział senator z PiS.

Po pierwszym spotkaniu, nie było pewne, co dalej z obiektem. Prywatny właściciel miał możliwość odsprzedania terenu, a także wymiany na działki, które leżą w pobliżu. Atrakcyjna ziemia, 22 ha, należy do KWR, jednak właściciel na wymianę się nie zgodził.

- Daliśmy właścicielom miesiąc na zastanowienie. Na pierwszym spotkaniu był pełnomocnik, teraz przyjechał jeden ze współwłaścicieli – tłumaczy Józef Łyczak. - Zgody na wymianę działek nie ma, więc zaznaczyliśmy, że przystąpimy do wywłaszczenia obiektu.

Trwa głosowanie...

Czy państwo powinno wykupić basen termalno-solankowy?

Od lat zabytkowy basen popada w ruinę. - Podczas ostatniego spotkania senatorów w Ciechocinku pokazałem im obiekt. Wielu z nich pamięta basen, bo przyjeżdżali tu na letni wypoczynek. W odzyskanie zabytku zaangażowała się także senator Jolanta Hibner – dodał Józef Łyczak. - To co zobaczyli, było przerażające. Nie można określić ich rekcji.

Rzeczoznawca miał wycenić teren na około 14 mln zł, na tą kwotę właściciele mieli się nie zgodzić.

- Ciechocinek nie zasługuje na skansen - podkreśla senator Łyczak. - Co konserwator nałożył karę na właścicieli, ci się odwoływali. Tym razem konserwator zajmie się wywłaszczeniem obiektu. Stosowne dokumenty trafią do starostwa powiatowego. Pieniądze na wykupienie obiektu, na pewno się znajdą. Powołany musi być jeszcze jeden rzeczoznawca.

Wykupiony obiekt miałby trafić do Urzędu Marszałkowskiego, który znajdzie środki na jego remont. Kolejne spotkanie w sprawie zabytkowego basenu w Ciechocinku ma odbyć się w połowie września.

Spotkanie 1 sierpnia w senatorskim biurze rozpoczęło się minutą ciszy za zmarłego niedawno burmistrza uzdrowiska, Leszka Dzierżewicza. - Był na naszym pierwszym spotkaniu, zapowiedział, że będzie na kolejnym. Żałuję, że nie mogłem dokończyć z nim rozmowy 14 lipca, po święcie policji. Obiecałem jednak, że sprawę basenu doprowadzę do końca.

Historia basenu w Ciechocinku telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - ze względu na zły stan obiektu, zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto