MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek 2023 w parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim. Początek Triduum Paschalnego

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne.

Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami i rozpoczyna Święte Triduum Paschalne.

W Kościele katolickim Wielki Czwartek jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, dlatego kapłani w ten dzień zakładają szaty koloru białego.

- Szczególnie teraz, gdy tyle jest nagonek na kapłonów, ci co wstępują do Seminarium Duchownego mogą być bohaterami tych czasów - mówił ks. Leszek Malinowski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim. - Każdy z nas odnajduje w sobie i Szymona i Piotra.

W Wielki Czwartek, w Kościele katolickim, ma miejsce wymowny obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Dziś nogi patafianom z Aleksandrowa Kujawskiego obmył właśnie proboszcz ks. Leszek Malinowski. Obrzęd ten jest przypomnieniem umycia nóg Apostołom przez Chrystusa.

Co ważne, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, konsekruje się dostateczną ilość komunikantów, aby wystarczyły na dzień obecny i następny. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiono do kaplicy adoracji (ciemnicy), zdjęto także Krzyż, świece i obrus z ołtarza. Symbolizuje to obdarcie Jezusa z szat.

W Wielki Czwartek po odśpiewaniu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" w kościele milkną wszystkie dzwonki.

Wielki Piątek to dzień Ukrzyżowania Chrystusa. W parafii Przemienienia Pańskiego uroczyste nabożeństwo odbędzie się o godz. 18.00. Następnie procesja i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu oraz adoracja do godz. 22.00.

Poświęcenie pokarmów na Stół Wielkanocny w Wielką Sobotę od godz. 9.3o do godz. 13.oo. Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. Pr

W niedzielę, 31 marca, uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Od godz. 5.oo adoracja, a o godz. 6.oo Msza Zmartwychwstania - Rezurekcja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto