Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płuca na Placu 3 Maja w Aleksandrowie Kujawskim. Akcja edukacyjna w mieście

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Edukacyjna akcja w Aleksandrowie Kujawskim. Mieszkańcy mogli sprawdzić, czym oddychają
Edukacyjna akcja w Aleksandrowie Kujawskim. Mieszkańcy mogli sprawdzić, czym oddychają Ewelina Fuminkowska
Przez dwa tygodnie na Placu 3 Maja stał model ludzkich płuc. Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego mogli sprawdzić jakość powietrza. Na zakończenie akcji odbyła się konferencja prasowa. - Kampania ma zachęcić do wymiany źródeł ciepła – powiedziała Paulina Warachim z fundacji „Zielone Kujawy”.

Wyjątkowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc na Placu 3 Maja w Aleksandrowie Kujawskim pojawiła się 10 stycznia. Nasze miasto było jednym z 60 w Polsce, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.

Dzięki antysmogowej instalacji mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego mogli zobaczyć, czym oddychają.

- Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – tłumaczy rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej.

- Smog to cichy zabójca – zaznacza Paulina Warachim z Fundacji Zielone Kujawy. - Rocznie zabija około 40 tys. osób. Pogoda była sprzyjająca, więc płuca nie są czarne. To nie jest badanie naukowe, a jedynie akcja edukacyjna, która zwrócić uwagę na jakość powietrza i zachęcić do wymiany źródeł ciepła.

Według najnowszego rankingu gmin biorących udział w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze" na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów w 2022 r. Aleksandrów Kujawski zajął 125 miejsce z 105 złożonymi wnioskami.

- Od 2022 w mieście działa punkt konsultacyjny. Od tego czasu złożono 470 wniosków – zaznacza Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. - Już zrealizowano 270 inwestycji, na które wypłacono ponad 5 mln złotych na wymianę źródeł ciepła.

Burmistrz podkreśla, że miasto dba o jakość powietrza. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czym oddychają na czujnikach powietrza, które znajdują się w pięciu punktach w mieście. Ponadto pracownicy Straży Miejskiej kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecu. Dwie kontrole zakończyły się nałożeniem kary, inne pouczeniem.
- Jesteśmy otwarci na wszystkie takie edukacyjne akcje. Przez wiele lat nie było takiego ekologicznego podejścia, ciężko będzie to zmienić – dodał Arkadiusz Gralak.

Problem smogu w mieście dostrzegają także młodzi.
- My młodzi ze zmianami klimatycznymi będziemy musieli się zmagać, bo skutki są nieodwracalne. Warto, podejmować takie działania, bo to nasza przyszłość. Aż 68 proc. młodych osób w naszej ostatniej ankiecie zaznaczyło, że jest świadome smogu, a 78 proc. zna główne powody zanieczyszczeń. Młodzi są świadomi tego ogromnego problemu – podkreśla Kacper Wieczorkowski, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto