Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osoby zatrudnione w PUP Radziejów należały do grupy przestępczej?

Jadwiga Aleleksandrowicz
Proceder polegał na zleceniu fikcyjnych usług i zakupów dla PUP. Wystawiano na nie faktury VAT, a pieniędzmi dzielono się.
Proceder polegał na zleceniu fikcyjnych usług i zakupów dla PUP. Wystawiano na nie faktury VAT, a pieniędzmi dzielono się. Jolanta Młodecka
Prokuratura Okręgowa we Włocławku zakończyła długie śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy w Powiatowego Urzędu Pracy w Radziejowie, skąd w latach 2004 - 2011 na lewe faktury wyciekło dużo więcej pieniędzy- jak doliczył się prowadzący śledztwo prokurator Jarosław Zieliński - a nie informowaliśmy na podstawie ustaleń Centralnego Biura Śledczego - około 300 tysięcy złotych.

Akt oskarżenia sporządzono przeciwko 18 osobom. Jest wśród nich Marian Z., ówczesny dyrektor PUP, a późniejszy starosta radziejowski.

Śledztwo obejmowało okres od 2004 do 2011 roku. Ustalono, że w tym czasie w Radziejowie i we Włocławku działała zorganizowana grupa przestępcza, do której należały osoby zatrudnione w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radziejowie: Marian Z., Katarzyna B., Ewa G., Teresa S., Barbara D., Dariusz S. oraz kontrahenci - dostawcy towarów i usług dla PUP: Krystian K., Bartłomiej D. i Halina A.

Jak informuje prok. Fabisiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku, wymienieni jako osoby uprawnione do wystawiania i przyjmowania dokumentów popełniali przestępstwa, polegające na przywłaszczeniu powierzonego mienia znacznej wartości w postaci pieniędzy, przestępstwa poświadczania nieprawdy i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę dokumentami księgowymi.

Proceder polegał na zleceniu fikcyjnych usług i zakupów dla PUP. Wystawiano na nie faktury VAT, a pieniędzmi dzielono się. Umowy opiewały na kwoty od dwóch tysięcy do sześciu tysięcy złotych.

Barbarze D.prokurator zarzuca, że przywłaszczyła wraz z pozostałymi członkami grupy na podstawie fikcyjnych dokumentów nie mniej niż 675 tys. działając na szkodę Powiatowego Urzędu Pracy w Radziejowie, a Bartłomiejowi K. zarzucono - przywłaszczenie kwoty nie mniejszej niż 56 tys. złotych.

Więcej informacji z Radziejowa i okolic: tutaj

Katarzynie B. prokurator wyliczył kwotę 564 tys. przywłaszczonych pieniędzy, a Marianowi Z. - 821 tys. zł.

Fikcyjne umowy cywilno-prawne oraz faktury VAT „załatwiał” bezpośrednio Dariusz S. na polecenie najpierw Mariana Z., a następnie Katarzyny B.. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne były dzielone pomiędzy wymienione osoby. Osoby podpisujące fikcyjne umowy otrzymywały średnio po około 200 zł, natomiast wystawcy fikcyjnych faktur VAT nie otrzymywali z tego tytułu pieniędzy, robili to w zamian za możliwość dalszej współpracy z PUP w Radziejowie, a na fakturach wpisywali większe wartości, doliczając wysokość podatku VAT, który mieli odprowadzać do urzędu skarbowego. W wyniku przestępczej działalności sprawcy dokonali przywłaszczenia powierzonego mienia znacznej wartości.

Sprawa podlega rozpoznaniu przez Sąd Okręgowy we Włocławku.

Pogoda na dzień (08.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto