Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobusy z Ciechocinka podobne do przenośnej toalety? Powstał model Solarisa z klocków Lego

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Już niedługo w Ciechocinku ruszy komunikacja miejska. Dwa elektryczne autobusy są już w nadwiślańskim uzdrowisku. Wzbudzają zainteresowanie mieszkańców, kuracjuszy i internetowych twórców. Pan Mateusz stworzył wersję pojazdu z klocków Lego, który w internecie nie cieszy się piękną nazwą.

Solaris Urbino 9LE electric już niedługo wyjedzie na ulice Ciechocinka. Komunikacja miejska to pomysł rady i poprzedniego burmistrza.

- Potrzeba stworzenia połączenia autobusowego w mojej głowie jako radnego zrodziła się jeszcze w 2018 roku, kiedy na etapie prowadzenie rozmów z mieszkańcami zauważyliśmy potrzebę połączenia obrzeży Ciechocinka z centrum miasta. Komunikacja Miejska to również pomysł poprzedniego burmistrza oraz radnych, którzy w ramach Komisji Uzdrowiskowej wypracowali pewien konsensus co do jej utworzenia, gdy znalazły się na to pieniądze z zewnątrz – wyjaśnia Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka.

Po nadwiślańskim uzdrowisku mają kursować dwa takie autobusy. Każdy na około 57 miejsc, w tym 27 siedzących. Oczywiście przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych. Ciechocinek od sierpnia do grudnia 2023 r. na uruchomienie komunikacji miejskiej przeznaczył z budżetu 250 tys. zł.

Autobusy już są w uzdrowisku i wzbudzają zainteresowanie kuracjuszy. Mieszkańcy czekają na uruchomienie linii. Trwa przetarg, który ma wyłonić przewoźnika.

Jednak ciechocińskie solarisy są już na ustach wielu internautów, a to za sprawą pana Mateusza z Poznania, który ma bardzo ciekawe hobby. Pan Mateusz jest motorniczym i pasjonatem… Lego. Na swoim fanpagu pokazał ciechociński autobus z klocków.

- Model ciechocińskiego autobusu Solaris Urbino 9LE electric powstał z około 600 klocków LEGO, w około 2 godziny. Projektowanie autobusów i tramwajów to dla mnie przyjemność. Pasjonuję się tymi pojazdami, a na co dzień jestem poznańskim motorniczym i prowadzę tramwaje. Łączę pracę z pasją. Lubię przedstawiać moim fanom nowości i ciekawostki, które moim zdaniem są interesujące – tłumacz pan Mateusz.

Zanim doszło do zabawy klockami, motorniczy z Poznania, stworzył projekt autobusu w specjalnym programie. - Jest to dla mnie ułatwienie ze względu na w pełni dostępną bibliotekę klocków LEGO. Dzięki aplikacji mogę dokonać zmian jeszcze przed realizacją danego projektu – dodaje.

Tu mogłaby się zakończyć historia Solarisa z klocków Lego, ale rozwija internauci znaleźli dla niego nietypowe porównanie. Niektóre środki komunikacji miejskiej mają pieszczotliwe lub zabawne nazwy. Pojawia się pszczółka, karton, deskorolka, klasyczny Ogórek.

- Przeglądając różne strony na facebooku czy instagramie, ale także galerie zdjęć można się natknąć na "pieszczotliwe" nazwy autobusów, które stosowane są przez miłośników. Gdybym zadał Wam pytanie, czy widzicie różnice lub podobieństwa pomiędzy Solarisem Urbino 9LE electric a leżącym toi toiem to jakie odpowiedzi bym uzyskał? - zapytał na swoim portalu społecznościowym pan Mateusz.

Dla porównania stworzył z klocków przenośną toaletę, która łudząca przypomina autobus, który niedługo ruszy na ciechocińskie ulice. - Porównanie tego krótkiego autobusu do toitoi'a wzięło się z różnych portali dla miłośników transportu publicznego. Myślę, że właśnie wielkość autobusu skłoniła miłośników do nazwania tak tego pojazdu. Patrząc na dawne autobusy, najbardziej charakterystycznym modelem jest Jelcz 043, który ze względu na swój kształt nazywany jest ogórkiem – tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto