Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Gra Dorota Hajzel
Gra Dorota Hajzel Jadwiga Aleksandrowicz
Melomani mogą być usatysfakcjonowani. W Aleksandrowie Kujawskim trwa festiwal, promujący muzykę różnych kompozytorów i z różnych epok. Kto ceni twórczość polskich kompozytorów, może czuć się usatysfakcjonowany po wczorajszym wieczorze. Zwłaszcza, że wykonania były znakomite, więc i bez bisu i podziękowań widzów na stojąco się nie obyło.

Ta impreza narodziła się dokładnie 22 sierpnia 2007 roku. Aleksandrowianom brakowało takiej oferty muzycznej. I nie tylko im, jak się okazuje, bo na te festiwale ciągną też mieszkańcy pobliskiego Ciechocinka, miasta... festiwali.

I oto mamy już 10. edycję Dwóch Cesarzy. Pod takim szyldem - nie przez wszystkich akceptowanym - odbywa się ten aleksandrowski festiwal. Nikt jednak nie podważa artystycznej rangi dorocznych wydarzeń, bo organizatorzy - urząd miasta i Lubuska Camerata przy znaczącym współudziale Województwa Kujawsko-Pomorskiego co roku starają się, by i repertuar i wykonawcy byli pierwszej próby.

Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter nie tylko ze względu na jubileusz samego festiwalu, ale też dlatego, że zbiega się on z 1050. rocznicą Chrztu Polski i setną rocznica nadania praw miejskich obecnego Aleksandrowa Kujawskiego. Toteż z pierwszy festiwalowy dzień nawiązywał i muzyką , i recytacjami ( Marta Klubowicz) do takiego charakteru tegorocznego spotkania z muzyką i śpiewem.

Wczoraj natomiast zanurzyliśmy się w dźwiękach utworów polskich kompozytorów: Zygmunta Noskowskiego ("Pieśń dawna), Henryka Wieniawskiego ("Legenda"), Karola Szymanowskiego (Sonatę skrzypcową d-moll op. 9), nie zabrakło utworów Fryderyka Chopina.

Znamy głównie utwory fortepianowych lub z koncerty fortepianowe z orkiestrą Fryderyka Chopina. Wczoraj usłyszeliśmy między innymi Nokturn na fortepian i wiolonczelę oraz mniej popularne Trio fortepianowe g- moll op. 8, które Chopin pisał dwa lata (fortepian, skrzypce i wiolonczela). Było też brawurowo wykonane Scherzo h-moll op. 20. Tę muzyczną ucztę sprawili nam: Paweł Rydel z Gdańska (fortepian), Mariusz Monczak z Montrealu (skrzypce) i Dorota Hajzel z Poznania (wiolonczela).

Dziś o godz. 19.30 - podobnie jak wczoraj w Auli Kolegium Kujawskiego X.X. Salezjanów - będzie koncert w zupełnie innym klimacie muzycznym. Posłuchamy swingu. W programie m.in. "Strangers in the night", "Fly me to the moon", Raindrops keep falling on my head", Georgia on my mind" i inne wspaniałe standardy. Wystąpią młodzi artysci: Aleksandra Błachnio (śpiew) , absolwentka PWSM w Warszawie, obecnie studentka Universitat der Kunste Berlin; Radosław Łukaszewicz, kontrabasista i gitarzysta basowy, uczestnik wielu festiwali, współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim; Gabriela Machowska-Kopietz, pianistka i kameralistka fortepianowa, na stałe gra w zespole Sentido del Tango oraz Piotr Kopietz (akordeon, bandoneon, akordina) absolwent m.in. warszawskiej Akademii Muzycznej i wielu międzynarodowych kursów interpretacji muzycznej.

Festiwal zakończy jutro koncert galowy, dedykowany stuleciu miasta, zatytułowany "Wirtuozowskie spotkanie na skrzyżowaniu kultur" z muzyką m.in. Vivaldiego, Mozarta, Czajkowskiego, Williamsa, Dębskiego i innych kompozytorów. Na ten wieczór organizatorzy zapraszają do kościeła pw. NMP Wspomożenia Wiernych o godz. 19.30.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Koncert " Z Paderewskim przy fontannie"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto