Ciechocinek. Marszałek Piotr Całbecki uroczyście otworzył Muzeum Warzelni Soli [zdjęcia]

OPRAC.:
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
W muzeum można podziwiać wiele zabytkowych eksponatów.
W muzeum można podziwiać wiele zabytkowych eksponatów. Szymon Zdziebło
Aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku, zabytkowe urządzenia, które służyły do budowy tężni oraz elementy wykorzystywane w produkcji soli spożywczej – historię lecznictwa uzdrowiskowego i proces wytwarzania produktów zdrojowych poznają odwiedzający Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku. W uroczystym otwarciu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

Muzeum powstało w obecnie nieużywanej części warzelni soli przy ulicy Solnej 6. Do tej pory znajdowała się tu skromna wystawa. Gruntowny remont umożliwił stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy i turyści odwiedzający Ciechocinek mogą oglądać eksponaty związane z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową miasta.

W muzeum poznamy historię Ciechocinka

- Ciechocinek zyskał nową atrakcję – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Warzelnia jest unikatowym zabytkiem przemysłowym, niezwykle istotny w procesie technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Woda solankowa doprowadzana jest rurociągiem z ujęcia zwanego Grzybkiem do tężni, a następnie jako stężona solanka płynie do warzelni. Muzeum daje możliwość zobaczenia tego z bliska.

Ciechocińska warzelnia soli jest unikatowym zabytkiem przemysłowym, w którym niezmiennie od 185 lat w tradycyjny sposób produkowana jest sól spożywcza. Odbywa się tu ostatni etap odparowywania i krystalizacji solanki. Roztwór solny spływający z tężni dociera tu rurociągiem, a następnie jest podgrzewany w otwartych, płaskich naczyniach zwanych panwiami. Osadzające się kryształki suszy się w drewnianych parownikach i tak powstaje gotowy produkt, który trafia do magazynu. Warzona, czyli gotowana sól to najlepszy gatunek soli jadalnej. W procesie jej produkcji powstaje także szlam i ług wykorzystywany do zabiegów leczniczych.

Marszałek uroczyście otworzył muzeum w Ciechocinku

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali marszałek Piotr Całbecki i Marcin Zajączkowski, prezes marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek. Uroczystości otwarcia muzeum towarzyszyło zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, pokaz archiwalnych filmów i ognisko.

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek S.A. (spółka samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego) jest zarządcą tężni solankowych, fontanny Grzybek i czterech obiektów szpitalno-sanatoryjnych: Szpitala Uzdrowiskowego nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienek Uzdrowiskowych nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowego nr 6 Grażyna i Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dra Markiewicza.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie