Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa szopka przy kościele w Konecku 2024 od lat przyciąga dzieci i dorosłych. Zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Tak wygląda tegoroczna żywa szopka przy kościele w Konecku
Tak wygląda tegoroczna żywa szopka przy kościele w Konecku Ewelina Fuminkowska
Szopka bożonarodzeniowa przy kościele Św. Prokopa w Konecku przyciąga dzieci i dorosłych z całego powiatu. W szopce prócz figur Świętej Rodziny i mędrców są także żywa zwierzęta.

Tradycyjnie, przy kościele Św. Prokopa w Konecku stanęła żywa bożonarodzeniowa szopka. Przy narodzonym Jezusie czuwają zwierzęta - alpaki, koń, kozy, owca, króliki, papuga i różne ptactwo. Są także figury Maryi i Józefa oraz Mędrców ze Wschodu.

Szopka każdego roku przyciąga mieszkańców z całego powiatu.

- Przyjechaliśmy z Walentynowa, specjalnie, by zobaczyć szopkę - powiedziała pani Ania. - Zobaczyliśmy na facebooku, że jest. Dzieciom bardzo się podoba.

Szopkę można podziwiać przy dźwięku kolęd, które lecą z głośnika. Odwiedzający chętnie włączają się we wspólne kolędowanie.

- Świetnie zrobiona, zawsze przyjeżdżam z dziećmi - mówi mieszkaniec Aleksandrowa Kujawskiego. - Coś innego, co pokazuje, w jakich warunkach urodził się Jezus.

Pojawiają się także głosy obrońców zwierząt, którzy uważają, że to ich męczenie. Mieszkańcy Konecka podczas rozmowy byli zdziwienie.

- Na pewno nie jest im zimno. Mają bardzo dobre warunki, pożywienie i nie są męczone. Nikt im nie przeszkadza - tłumaczą.

Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych jest mocno zakorzeniona i sięga IV wieku

.
Niektórzy uważają, że wywodzi się z ludowych jasełek i obnośnych teatrzyków kukiełkowych.

Według źródeł historycznych pierwszą ufundowała cesarzowa Helena, która w latach 30. IV wieku kazała w betlejemskiej grocie zbudować marmurowy żłóbek, który miał być symbolem upamiętniającym narodziny Chrystusa.

Trwa głosowanie...

Czy podobała Ci się tegoroczna szopka bożonarodzeniowa w swoim kościele?

Natomiast pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w Greccio w Wigilię 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Chciał ludziom biednym pokazać narodziny Jezusa. W rolę Świętej Rodziny, pasterzy i Królów wcielili się mieszkańcy z okolicznych wiosek, ale do szopki wprowadzono także żywe zwierzęta.

Dzisiejsza szopka, nazywana też żłóbkiem czy stajenką betlejemską przyjmuje różne formy. W zależności od regionu świata, z którego pochodzą szopki, różnią się wyglądem. Mają jednak stałe elementy. Prócz Świętej Rodziny są zwierzęta, Gwiazda Betlejemska i często składanie darów przez Trzech Mędrców lub pasterzy.

W Polsce szopki betlejemski są obowiązkowym elementem wystroju kościoła w okresie świąt Bożego Narodzenia. Parafie prześcigają się w pomysłach, a szopki często nawiązują do obecnej sytuacji na świecie.

Zdjęcia żywej szopki w Konecku 2024

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto