Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa szopka przy kościele Św. Prokopa w Konecku przyciąga dzieci i dorosłych. Przy żłóbku są alpaki, kucyki, kozy, ptactwo [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Żywa szopka bożonarodzeniowa w Konecku przyciąga dzieci i dorosłych.
Żywa szopka bożonarodzeniowa w Konecku przyciąga dzieci i dorosłych. Ewelina Fuminkowska
Tradycyjnie przy kościele św. Prokopa w Konecku stanęła szopka betlejemska z żywymi zwierzętami. Co roku przyciąga tłumy wiernych, a najbardziej cieszą się dzieci.

Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych jest mocno zakorzeniona i sięga IV wieku. Niektórzy uważają, że wywodzi się z ludowych jasełek i obnośnych teatrzyków kukiełkowych.

Według źródeł historycznych pierwszą ufundowała cesarzowa Helena, która w latach 30. IV wieku kazała w betlejemskiej grocie zbudować marmurowy żłóbek, który miał być symbolem upamiętniającym narodziny Chrystusa.

Natomiast pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w Greccio w Wigilię 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Chciał ludziom biednym pokazać narodziny Jezusa. W rolę Świętej Rodziny, pasterzy i Królów wcielili się mieszkańcy z okolicznych wiosek, ale do szopki wprowadzono także żywe zwierzęta.

Dzisiejsza szopka, nazywana też żłóbkiem czy stajenką betlejemską przyjmuje różne formy. W zależności od regionu świata, z którego pochodzą szopki różnią się wyglądem. Mają jednak stałe elementy. Prócz Świętej Rodziny są zwierzęta, Gwiazda Betlejemska i często składanie darów przez Trzech Mędrców lub pasterzy.

W Polsce szopki betlejemski są obowiązkowym elementem wystroju kościoła w okresie świąt Bożego Narodzenia. Parafie prześcigają się w pomysłach, a szopki często nawiązują do obecnej sytuacji na świecie.

W Konecku przy kościele Świętego Prokopa od lat stawiana jest szopka, a w niej żywe zwierzęta. Każdego roku wygląda inaczej, ale zawsze przyciąga całe rodziny z powiatu. Przyjeżdżają także wierni z Włocławka i okolic, by zobaczyć słynną szopkę w Konecku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto