Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Biskupinie koło Żnina rozpoczął się XXVIII Festyn Archeologiczny 2023 "My Słowianie" [wideo, zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Wideo
od 16 lat
Po raz 28. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zorganizowano Festyn Archeologiczny. W tym roku odbywa się pod hasłem "My Słowianie". Na miejscu jest ponad 200 rekonstruktorów historycznych.

Tegoroczny festyn archeologiczny rozpoczął się przy bramie wejściowej na teren muzeum.

Na początku głos zabrał Henryk Paweł Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

- Rozpoczynamy dziś już 28 Festyn Archeologiczny w Biskupinie i liczba ta uświadamia nam jak długą metrykę ma to wydarzenie, które jest najprawdopodobniej najważniejszym wydarzeniem w Polsce i naszej części Europy popularyzującym rzetelną wiedzę o najdawniejszych dziejach człowieka - powiedział dyrektor H. P. Dąbrowski.

Przypomniał, że w poprzednich latach festyny poświęcone były ważnym zjawiskom: religia, handel, wojny, przemiany środowiska, lub ludom: starożytnym egipcjanom, grekom, rzymianom, celtom, germanom. Opowiadały o kulturach Japonii, dawnej Rusi, czy o rdzennych mieszkańcach Ameryki.

- Dziś czas powiedzieć teraz my, teraz my Słowianie. Chociaż przez całe dziesięciolecia słynna osada na brzegu jeziora biskupińskiego kojarzona była i prezentowana jako siedziba prasłowian, to dziś jest to trudne do podtrzymania. Jednak rezerwat archeologicznym, którym opiekują się pracownicy naszego muzeum to nie tylko słynna osada z wczesnej epoki żelaza, którą zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca mieści się kilka stanowisk archeologicznych kryjących pozostałości osiedli, w których żyli nasi słowiańscy przodkowie. Na półwyspie znajdował się niewielki gródek, zbudowany nad reliktami osady ludności łużyckiej. Kilkadziesiąt metrów od niego znajduje się rekonstrukcja wioski, znajdująca się w tym samym miejscu, w czasach kiedy tworzyło się państwo Polan. Kilkadziesiąt metrów stąd, w przeciwnym kierunku znajdowała się inna osada zamieszkana we wczesnym średniowieczu. Mieszkańcy tychże osad byli z całą pewnością Słowianami i używali podobnego do naszego języka - wyjaśnił dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Przypomniał także, że Bulli Gnieźnieńskiej znajdują się już polsko brzmiące nazwiska, także mieszkańców Biskupina.

W tym roku Festyn Archeologiczny w Biskupinie otworzył, przecinając sznur, uderzeniem średniowiecznego toporka, Wojciech Szczęsny, radny Sejmiku Wojewódzkiego.

Potem można było już zwiedzać poszczególne stanowiska. O tym jak wygląda tegoroczny festyn biskupiński można się przekonać oglądają zdjęcia, lub wideo powyżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Biskupinie koło Żnina rozpoczął się XXVIII Festyn Archeologiczny 2023 "My Słowianie" [wideo, zdjęcia] - Żnin Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto