Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja tężni w Ciechocinku. Inwestycji doglądał marszałek

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Marszałek Piotr Całbecki doglądał remontu ciechocińskich tężni
Marszałek Piotr Całbecki doglądał remontu ciechocińskich tężni UM
Rewitalizacja tężni solankowych w Ciechocinku trwa w najlepsze. Inwestycji wartej ponad 20 milionów złotych doglądał marszałek Piotr Całbecki.

Tężnie w Ciechocinku zyskują nowe życie

Każdy turysta i kuracjusz swój pobyt w Ciechocinku rozpoczyna od spaceru wzdłuż tężni. Są one unikatowym na skalę światową zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga miliony turystów i kuracjuszy.

-Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Dzięki rewitalizacji służyć będą następnym pokoleniom, a uzdrowisko będzie mogło się rozwijać – mówił marszałek podczas wizyty w Ciechocinku.

Projekt rewitalizacji dotyczy dwóch z trzech drewnianych, pokrytych tarniną konstrukcji, z których paruje aromatyczna solanka, dobroczynna w profilaktyce i leczeniu przede wszystkich schorzeń górnych dróg oddechowych - tej zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren obiektów (nr 1), oraz tężni z nią sąsiadującej (nr 3). W ramach inwestycji konsekwentnie odtwarzane są uszkodzone elementy konstrukcyjne. Wykonawcy naprawiają fundamenty, wymieniają pale i drewniane słupy. Odnawiane są pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe. Konstrukcje pokrywa nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Tężnie będą dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi i ławki.

Obecnie kończy się etap układania nowej tarniny na tężni numer 1. Do wypełnienia pozostały trzy bunty (przestrzenie między głównymi belkami konstrukcji nośnej), do których potrzebne będzie ponad 500 snopków tarniny. Już w maju część obiektu (do miejsca znajdującego się wewnątrz tężni przejścia) udostępniona zostanie dla spacerowiczów. Cała tężnia będzie gotowa w sierpniu.

Zaawansowane prace trwają także przy tężni numer 3. Wykonawca usunął zużytą tarninę (która została w całości zutylizowana) i uszczelnił instalację solankową. Po naprawieniu konstrukcji nośnej oraz górnego podestu, balustrad i schodów między przęsłami powstanie komora solna – naturalne inhalatorium.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość inwestycji to 21,6 miliona złotych. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 15 milionów złotych. Resztę stanowi wkład własny marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek, która w imieniu samorządu województwa administruje kompleksem tężni. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum płockich firm, której liderem jest Firma Remontowo-Budowlana Lipowski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto