Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Brudziczowi

Redakcja
Józef Ryszard Pernak i Sławomir Bykowski
Józef Ryszard Pernak i Sławomir Bykowski Karol Szmagalski
W dniu 22 czerwca 2012 roku odbyła się Uroczysta Sesja w ramach XXXVIII Dni Radziejowa. Po jej zakończeniu uczestnicy tej sesji na czele z Przewodniczącym Rady panem Markiem Pawlakiem i burmistrzem Sławomirem Bykowskim udali się do parku za Radziejowskim Domem Kultury

Po jej zakończeniu uczestnicy tej sesji na czele z Przewodniczącym Rady panem Markiem Pawlakiem i burmistrzem Sławomirem Bykowskim udali się do parku za Radziejowskim Domem Kultury gdzie w obecności licznie przybyłych mieszkańców Radziejowa nestor Towarzystwa Miłośników Kujaw obchodzącego w tym roku swoje 50 lecie Józef Ryszard Pernak w towarzystwie burmistrza miasta Sławomira Bykowskiego dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Tadeusza Brudzicza byłego burmistrza Radziejowa w latach 1925-1932 , który pochowany jest na miejscowym cmentarzu. Przewodniczący Rady Marek Pawlak złożył przy tablicy wiązankę kwiatów. Szczegółowy biogram przedstawił podczas sesji Krzysztof Wątrobicz.
Radeow, Radzieow, Radzieiewo, Radenberg, Rädichau, Radziejów, pod takimi nazwami na przestrzeni wieków występowało miasto, jako jeden z ważniejszych ośrodków miejskich na Kujawach. Nasze miasto istnieje od kilkuset lat a w tym roku obchodzimy 760-lecie nadania mu praw miejskich przez Kazimierza I Konradowica. Przez ten okres Radziejów był pod różnymi wpływami i rządami: polskimi, czeskimi, krzyżackimi, szwedzkimi, pruskimi, rosyjskimi, aż wreszcie po odzyskaniu niepodległości w 1918r. zaczęliśmy odbudowywać naszą państwowość i lokalne struktury samorządowe.
Dziś w ramach obchodów Dni Miasta, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Tadeuszowi Brudziczowi, przedwojennemu burmistrzowi Radziejowa, którego sprawowanie tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji przypadło na lata 1925-1932, a więc okres intensywnego rozwoju Polski po 123 latach zaborów. Rodzina Brudziczów mieszkała w Radziejowie co najmniej od XIX w. , mamy informację o dziadku Tadeusza Brudzicza, Adamie Brudziczu, który był lekarzem medycyny. Miał syna Juliana Maksymiliana, który był urzędnikiem w magistracie radziejowskim a także sędzią gminnym oraz od 1902 r. pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziejowie. Z domu rodzinnego Tadeusz Brudzicz wyniósł dobre wzorce, jego ojciec Julian i grono światłych ludzi powołali do działania Bibliotekę Publiczną Polskiej Macierzy Szkolnej, która funkcjonowała w latach 1905-1939. Julian ożenił się z córką aptekarza Bełkowskiego wchodząc w ten sposób w posiadanie majątku Łan Sztuciński przezwanego później od jego nazwiska BRUDZICZYN. Z tego związku 03.09.1884r. urodził się Tadeusz Brudzicz. Ukończył on szkołę o kierunku bankowym a funkcję burmistrza Radziejowa podczas dwóch kadencji w latach 1925-1932 sprawował społecznie. To właśnie działalność społeczna była motywem przewodnim jego życia. Tadeusz Brudzicz podobnie jak jego ojciec Julian, działał w Ochotniczej Straży Pożarnej, będąc w latach 1910-1914 jej naczelnikiem, a od 1912r. także członkiem zarządu. Z przekazów mieszkańców wyłania się postać wysoka, dobrze zbudowana, mająca opinię człowieka towarzyskiego, życzliwego i energicznego.
Ważną rolę w rozwoju gospodarki rolnej i dążeniu do podniesienia jej poziomu odgrywały kółka rolnicze. Pierwsze z nich powstało w 1905r.. Głównymi organizatorami i działaczami tego kółka byli Tadeusz Brudzicz i inż. Aleksander Płachciński z Broniewa. Część ówczesnego handlu Radziejowa skupiała się w organizacjach spółdzielczych. Jedną z nich była powstała w 1913r. Spółdzielnia Spożywczo – Manufakturowa mieszcząca się przy
ul. Kilińskiego 3. W latach 1924-1925 w skład zarządu spółdzielni wchodził m.in. Tadeusz Brudzicz. Był także członkiem zarządu Spółdzielni Rolno – Handlowej „Rolnik" powstałej 06.03.1923r.. Spółdzielnia mieściła się przy ul. Kościuszki 3, jej głównym zadaniem było zaopatrywanie rolników w nawozy, narzędzia i maszyny rolnicze oraz skup płodów rolnych. Od 1926r. działała w Radziejowie Kasa Stefczyka. Jej działalnością kierowali: Tadeusz Brudzicz, K. Wrzesiński i S. Jabłoński. W 1931r. w depozycie kasy znajdowało się 40 tys. zł. Po wojnie 15.08.1947r. w Radziejowie powstał Bank Ludowy. W skład pierwszego zarządu wszedł Tadeusz Brudzicz, który na tymczasowy lokal banku udostępnił jeden pokój swojego mieszkania o powierzchni 16 m² . Rodzina Brudziczów posiadała dom na rogu rynku, tam gdzie dzisiaj jest sklep AGD, aż do posesji Państwa Mikołajczaków. Mieli też gospodarstwo rolne, którego zarządcą był Pan Ratajczyk. Zabudowania gospodarskie były na miejscu dzisiejszego PZM – tu, do dzisiaj po przeciwległej stronie ulicy jest dawny czworak. Ziemia ta leżała w okolicach ulic Parkowej i Polnej, rozciągała się w kierunku Płowek i Broniewka, a w miejscu dzisiejszego Domu Kultury i parku znajdował się duży ogród należący do gospodarstwa. Starsi mieszkańcy pamiętają, że okolice te jeszcze po wojnie nazywano BRUDZICZEWEM lub BRUDZICZYNEM.
Tadeusz Brudzicz miał siostrę Marię, która wyszła za mąż za Giebartowskiego lecz po jego śmierci i ona zmarła bezpotomnie, pozostawiając bratu majątek. Tadeusz Brudzicz zamierzał się ożenić z Wandą Brzeską, zachorował jednak na nogi i choć jeździł na kuracje do Truskawca znajdującego się dzisiaj na Ukrainie, stan jego zdrowia pogarszał się. Leczył się w szpitalu inowrocławskim, gdzie zmarł 23 .02. 1948r., pozostawiając cały majątek Radziejowowi. Podobno dobra ziemskie rodzina Brudziczów uzyskała od króla za zasługi z zastrzeżeniem, że te znajdujące się w granicach miasta mają być przeznaczone na rozbudowę Radziejowa. Tak właśnie się stało. Tadeusz Brudzicz został pochowany na radziejowskim cmentarzu, a w 2002r. Rada Miasta ufundowała nagrobek. Dziś upamiętniamy postać Tadeusza Brudzicza , społecznika, zasłużonego dla miasta Radziejowa poprzez poświęcenie jego osobie tablicy pamiątkowej. Jest to bardzo ważna inicjatywa Samorządu Miasta dla wzmocnienia świadomości historycznej mieszkańców oraz poczucia ich tożsamości.
Więcej fotek tutaj:KS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Tadeuszowi Brudziczowi - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto