Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie widziane z góry. Widok z wieży golubskiego kościoła - zobacz nowe zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Golubski kościół niejedną skrywa tajemnicę. Zobacz zdjęcia z jego wnętrza, najcenniejsze zabytki i widok z kościelnej wieży.
Golubski kościół niejedną skrywa tajemnicę. Zobacz zdjęcia z jego wnętrza, najcenniejsze zabytki i widok z kościelnej wieży. KR
Wieża golubskiego kościoła jest udostępniana turystom w wakacyjne oraz długie weekendy. To dość nowa atrakcja, bo można z niej korzystać zaledwie od kilkunastu lat, za darmo. Wnętrze jest niezwykle ciekawe. Możemy zobaczyć tu m.in. dzwon króla Zygmunta III Wazy. W ciągu jednego roku na wieżę weszło około 7 tysięcy osób.

W lipcu i sierpniu Urząd Miasta umożliwił darmowe zwiedzanie wieży z przewodnikiem. Było ono możliwe w piątki, soboty i niedziele.

- Jest informacja o takiej możliwości przy kościele. Również zamkowi przewodnicy zachęcają do wejść na wieżę. Najwięcej turystów, bo około 7 tysięcy, mieliśmy w kościele, w roku przed pandemią. W tym roku było około 1900 osób, z całej Polski, a nawet świata. Byli nawet Polacy, którzy od 35 lat mieszkają w Afryce i postanowili odbyć sentymentalną podróż – mówi przewodnik Zygmunt Błaszczyk.

Pan Zygmunt stara się, by pozostawały wspomnienia z wizyt. Prowadzi księgę wpisów. Przewodnik oprowadzał też znanych ludzi: polityków ministra Radosława Sikorskiego czy Janusza Zemke; gwiazdy sportu m. in. Irenę Szewińską; muzyków, w tym Stanisława Soykę oraz aktorów - Piotra Adamczyka, Kasię Cichopek, ekipę z "Rancza".

Zygmunt Błaszczyk pokazuje turystom najcenniejsze skarby golubskiego kościoła – relikwie św. Katarzyny, trzypiętrowy ołtarz, belkę tęczową, kurdybany, granitową kropielnicę czy sklepienie z 1590 roku. Jest też nagrobek wojewody pomorskiego i starosty golubskiego Krzysztofa Kostki.

- Był on jednym z najdłużej panujących starostów w Golubiu. Rządził tym terenem przez 37 lat. Zmarł w Mroczy koło Nakła 15 sierpnia 1594 roku. Starosta Krzysztof Kostka został pochowany w golubskim kościele. Jego synowie wznieśli mu w świątyni renesansowy nagrobek z piaskowca z leżącą postacią rycerza. Nagrobek zachował się do dnia dzisiejszego – zaznacza historyk Szymon Wiśniewski.

Dla aktywnych i żądnych spotkań z historią oraz niesamowitych widoków nie lada gratką jest wejście na wieżę golubskiego kościoła. Wejście jest możliwe dopiero od kilkunastu lat, po rewitalizacji wieży. Na szczyt prowadzą wąskie schody. Jest linka, której można się przytrzymać. W kilku miejscach należy się przychylić, ze względu na belki konstrukcyjne nad nami. Ze względów bezpieczeństwa wchodzimy grupami, do 10 osób.

Na wieży możemy zobaczyć m.in. zabytkowe organy wraz z miechem, mechanizm zegara oraz dwa dzwony. Ten większy waży około 1,5 tony, został odlany w Gdańsku. Był transportowany barkami – Wisłą i Drwęcą. Na dzwonie są herby Wazów, ludwisarni oraz miasta. Został ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę, który dokładnie 400 lat temu odwiedził swoją siostrę Annę Wazównę – starościnę golubską.

Na wieży są też drewniane kołowroty, którymi wciągano materiały do budowy wieży.

Zobacz zdjęcia z golubskiego kościoła i widok z jego wieży

Na szczycie wieży są elementy, które doprowadzają do tarcz zegarowych. Co ciekawe są one z trzech stron wieży, nie ma ich na ścianie od strony Dobrzynia. Legenda głosi, że mieszkańcy Golubia celowo, na złość Dobrzyniakom tarczy nie umieścili.

- Dobrzyń nie miał zegara na wieży. Golub nie chciał, by Dobrzyniacy korzystali z ich zegara. Faktycznie Drwęca dzieliła, nie tylko państwa, miasta, ale też ludzi. Były animozje. Źle widziano nawet związki chłopaka i dziewczyny, gdy byli z sąsiednich miast – dodaje Zygmunt Błaszczyk.

Widok z wieży warty jest wysiłku wejścia. Widać zamek, starówkę, zbór ewangelicki, przystań kajakową.

- Niesamowite przeżycie i historia. Dziękuję za możliwość jej poznania – mówił turysta z Warszawy, który skorzystał z oprowadzania w ostatni weekend sierpnia, żegnając się z przewodnikiem.

Czytaj w serwisie
Zobacz najlepsze atrakcje dla dzieci. Polecamy TOP miejsca na lato 2023
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie widziane z góry. Widok z wieży golubskiego kościoła - zobacz nowe zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto