Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów Kujawski. Rycerze przekazali pieniądze na Dom Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Pierwszy raz rycerze spotkali się z podopiecznymi aleksandrowskiej placówki w styczniu 2019 roku.
Pierwszy raz rycerze spotkali się z podopiecznymi aleksandrowskiej placówki w styczniu 2019 roku. Krzysztof Górski
Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej nie próżnuje w czasie epidemii. Rycerskie serca pokazują w czasie różnych inicjatyw społecznych – rozwożą żywność dla mieszkańców i przekazują datki dla lokalnych instytucji.

Myśl o średniowiecznych bojach i obyczajach dawnych dworów wywołuje ciekawość wielu amatorów historii, jednak nie tylko. Bo kto z nas nie chciałby się choć na chwilę przenieść w czasy niezwykłego oręża i wyszukanych strojów? Taką możliwość dają członkowie CHZZK - młodego stowarzyszenia, powstałego na początku 2018 roku. - Jesteśmy grupą zrzeszającą pasjonatów historii XIV i XV wieku - opowiada Miłosz Tułnowski, namiestnik. - Swoją działalność sformalizowaliśmy w kwietniu 2018 roku. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy historycznej, sportu oraz uczestnictwo w inscenizacjach, wydarzeniach lokalnych i turniejach rycerskich.

Panująca epidemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia nie pozwalają jednak robić rycerzom tego z czego najbardziej słyną. - . Ze względu na panujące obostrzenia nie odbył się żaden turniej, inscenizacja ani pokaz, co za tym idzie nie mamy możliwości zebrania funduszy na dalszy rozwój i kolejne wyjazdy – opowiada Miłosz Tułnowski. - Nasze plany na przyszłość są niepewne, wszystko zależy od tego kiedy będzie można zorganizować jakąś imprezę. Planowaliśmy kolejne zakup wyposażenia oraz założenie strony internetowej ale to będzie musiało niestety jeszcze poczekać.

Choć nie mogą toczyć pojedynków na arenach i opowiadać o średniowiecznych zwyczajach to swoją rycerskość pokazali w inny sposób. - Ograniczenia nie spowodowały, że nic nie robiliśmy, wręcz przeciwnie – przyznaje namiestnik. - Byliśmy zaangażowani w rozwożenie paczek żywnościowych dla seniorów i osób potrzebujących na terenie Torunia. Oczywiście rycerze nadal są gotowi stawić się na każde wezwanie.

W ubiegłym miesiącu CHZZK została wyróżniona przez burmistrza nagrodą za wspieranie i rozpowszechnianie kultury na terenie powiatu aleksandrowskiego. - Jesteśmy naprawdę dumni z tego wyróżnienia, bo widzimy, że nasza działalność jest widoczna i doceniana. - opowiadają rycerze. - Później dowiedzieliśmy się, że z nagrodą związana jest również gratyfikacja finansowa. Zdajemy sobie sprawę w jakich czasach żyjemy, stwierdziliśmy jednogłośnie, że całą sumę przekażemy na Dom Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim, tam z pewnością bardziej się przyda.
-Zgodnie z rycerskim obyczajem staramy się pomagać lokalnym instytucjom. - dodają. - Tym razem wybór padł na placówkę socjalizacyjną.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto