Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

PiS przedstawiło kandydatów do Sejmu i Senatu RP w okręgu Toruńsko - Włocławskim. Wybory parlamentarne 2023

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu nr 5 oraz do Senatu z trzech okręgów zostali zaprezentowani w auli Akademii Jagiellońskiej w Toruniu
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu nr 5 oraz do Senatu z trzech okręgów zostali zaprezentowani w auli Akademii Jagiellońskiej w Toruniu Agnieszka Bielecka
Krzysztof Szczucki oraz posłowie Joanna Borowiak i Zbigniew Girzyński otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim. Znani są też kandydaci tego ugrupowania do Senatu.

Przypomnijmy, że w okręgu nr 5 toruńsko-włocławskim w wyborach do Sejmu do obsadzenia jest 13 mandatów. Na każdej liście może się znaleźć maksymalnie dwukrotnie więcej kandydatów, czyli 26 osób.

Polecamy

Wybory do Sejmu i Senatu. Kogo wystawia PiS w Toruniu i okolicy?

26 kandydujących do Sejmu w okręgu nr 5 toruńsko-włocławskim PiS zaprezentowało w sobotę 2 września w Akademii Jagiellońskiej w Toruniu.

Liderem listy, na miejscu nr 1, co było wiadomo od czwartkowej prezentacji prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, jest Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji. To człowiek spoza okręgu, choć zaznaczający tu swoją obecność od kilku miesięcy.

- Czy lekarzy, policjantów i proboszczów pytamy, gdzie się urodzili? To nie ma znaczenia. Człowieka poznaje się po uczynkach. Cieszę się, że stoję na czele listy, na której jest tylu ludzi doświadczonych w pracy dla Ojczyzny, w biznesie czy działalnosci społecznej. Idziemy po zwycięstwo w okręgu i w całej Polsce - stwierdził Krzysztof Szczucki.

Miejsce nr 2 na liście PiS ma poseł Joanna Borowiak.

- Jest najważniejsza z nas wszystkich, bo należy do Komitetu Politycznego PiS-u - tak panią poseł przedstawił prowadzący prezentację europoseł Kosma Złotowski.

"Trójka" przypadła posłowi Zbigniewowi Girzyńskiemu. To bodaj największe zaskoczenie na liście. Cztery lata temu poseł wszedł do Sejmu z miejsca nr 10 w okręgu. Dwa lata temu odszedł z PiS-u. Teraz dostał "trójkę" jako koalicjant tej partii z sejmowego koła Polskie Sprawy.

- Dołożę swoją cegiełkę, byśmy za półtora miesiąca cieszyli się siedmioma-ośmioma mandatami zdobytymi w okręgu. Trzynaście byłoby cudowne - stwierdził poseł Girzyński.

Kolejne miejsca na liście PiS-u mają poseł i wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, poseł Jan Krzysztof Ardanowski i wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

- Nie planowałem startu w wyborach parlamentarnych, ale otrzymałem propozycję z Warszawy - wyjaśniał wiceprezydent podczas prezentacji. - Toruń i torunianie potrzebują skutecznego przedstawiciela w parlamencie. Jestem przekonany, że podołam temu zadaniu.

Lista PiS w okręgu nr 5. Oto 26 kandydatów

Na pozycji nr 8 znalazł się poseł Mariusz Kałużny. To kolejny koalicjant PiS-u, kiedyś z Solidarnej Polski, a obecnie z Suwerennej Polski. Cztery lata temu dostał się do Sejmu startując właśnie z "ósemki"

- Musimy wygrać, by powstrzymać niemieckiego komisarza Donalda Tuska - stwierdził w swoim stylu poseł Kałużny.

Na liście PiS-u są także wicestarosta toruński i szef partii w okręgu toruńsko-chełmińskim Michał Ramlau (miejsce nr 10), radna sejmiku województwa Małgorzata Taranowicz (nr 12), toruński radny Wojciech Klabun (nr 19), była wiceminister edukacji Marzanna Drab (nr 20), były senator z okręgu grudziądzko-brodnickiego Andrzej Mioduszewski (nr 24) i były wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski (nr 26).

Oto pełna lista kandydatów z listy PiS w okręgu nr 5 toruńsko-włocławskim:

 1. Krzysztof Szczucki,
 2. Joanna Borowiak,
 3. Zbigniew Girzyński,
 4. Anna Gembicka,
 5. Jan Krzysztof Ardanowski,
 6. Adrian Mól,
 7. Monika Ewa Kalinowska,
 8. Mariusz Kałużny,
 9. Janusz Walczak,
 10. Michał Ramlau,
 11. Rafał Sobolewski,
 12. Małgorzata Taranowicz,
 13. Krzysztof Kosiński,
 14. Marzena Niekraś,
 15. Kamil Suchocki,
 16. Ewelina Lewandowska,
 17. Arkadiusz Orłowski,
 18. Andrzej Łozicki,
 19. Wojciech Klabun,
 20. Marzenna Drab,
 21. Agnieszka Rybczyńska,
 22. Jan Jóźków,
 23. Bożena Nadworna,
 24. Andrzej Mioduszewski,
 25. Anna Śledzińska-Będkowska,
 26. Zbigniew Rasielewski.

Kandydaci PiS do Senatu: z Torunia, Grudziądza, Włocławka i okolicznych powiatów

Zaprezentowani zostali także kandydaci PiS-u w wyborach do Senatu w trzech jednomandatowych okręgach. Są to:

 • kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz w okręgu nr 11 - Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński,
 • wicewojewoda Józef Ramlau w okręgu nr 12 - Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski,
 • senator Józef Łyczak w okręgu nr 13 - Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski.

- Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński ostatnio mieli w Senacie przedstawiciela marionetkowego, a potrzebują fachowca - tak swoją kandydaturę przedstawiła Maria Mazurkiewicz.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto