Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już czternasty raz obejrzymy klęskę Krzyżaków

Jolanta Młodecka
JM
W 1331 r. pod Płowcami Władysław Łokietek pokonał Krzyżaków. Kilkaset lat później bitwa została powtórzona w pierwszej inscenizacji.

Przed nami 14. jej odsłona. Inscenizacja ta to ogromne widowisko z udziałem wielotysięcznej widowni, wymagająca starannego przygotowania. Wymyślił ją śp. Zygmunt Kwiatkowski, kasztelan na zamku w Golubiu-Dobrzyniu i zainspirował tym pomysłem władze powiatu i gminy Radziejów. Początki były trudne, ale impreza z roku na rok zyskiwała na popularności. Tegoroczna rozpocznie się w niedzielę o godz. 15 mszą polową.

Tę inscenizację poprzedzi inna, tradycyjna impreza: Jarmark Królewski na Rynku w Radziejowie

Uroczyste otwarcie - godz. 14: salwa hakownic i piszczeli, powitanie i prezentacja hufców zbrojnych, prezentacja ekwipunku rycerskiego, walki traktatowe, pokazy fechtunku i sprawności rycerskiej, turniej miecza dla rycerzy, kaskaderski pokaz jazdy konnej.

Turnieje dla dzieci: łuczniczy, kuszniczy, rzucania rzutkami, plastyczny. Turniej dla dorosłych - rzut oszczepem. Zabawy plebejskie: "Błędny rycerz", "Burzenie zamku" i inne, pokaz tańców dworskich i mieszczańskich okresu średniowiecza, koncert pieśni dawnej.

Ok. godz. 20.30 ulicami miasta przemaszeruje korowód rycerstwa, włodarzy Radziejowa i zaproszonych gości. Wszystko w świetle pochodni. Wręczone zostaną nagrody konkursowe, będzie wystąpienie władz miasta i rys historyczny wydarzeń z 1331 roku. Ok. godz. 21.30 apel rycerstwa, uroczyste odśpiewanie Bogurodzicy, salwa hakownic i piszczeli na zakończenie Jarmarku Królewskiego w Radziejowie.

Od godz. 14 na Rynku wystawione będą kramy z jedzeniem, napojami i wyrobami rękodzieła. Prowadzone będą także warsztaty i pokazy: wikliniarskie, rzeźbiarskie.

W godz. od 16 do 19 do swojej siedziby przy ul. Kościuszki zapraszają druhowie OSP. Będzie można obejrzeć panoramę Radziejowa i okolicy z wieży remizy.

Staną do boju rycerze Łokietka i Krzyżacy

Następnego dnia, w niedzielę, na płowieckich polach zbiórka bractw rycerskich. Rozpoczną przygotowania, by o godz. 16 ruszyć do boju.

Bitwa tradycyjnie będzie komentowana przez lektora, a widzowie otrzymają solidną porcję wiedzy o samej bitwie, jej kulisach i przebiegu, ale także o ważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Polsce w tym czasie.
A po bitwie - kto z walczących ocaleje - weźmie udział w turnieju rycerskim.

Więcej w Gazecie Pomorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto