Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wągrowiec. Działa w straży pożarnej, kieruje PCK w Wągrowcu, gra na gitarze... Jan Maćkowiak to człowiek orkiestra!

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
archiwum Jana Maćkowiaka
Jak sam przyznaje, praca na rzecz drugiego człowieka to jego życie. Jan Maćkowiak z Wągrowca, który jest społecznikiem, który działa na wielu płaszczyznach. To nie tylko prezes PCK w Wągrowcu, ale także zasłużony strażak, który w tym roku świętuje 50-lecie działalności. W wolnych chwilach muzykuje.

Jan Maćkowiak z Wągrowca obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia działalności w straży pożarnej. Z tej okazji warto przybliżyć jego sylwetkę. Wągrowczanin jest społecznikiem pełną gębą i sam organizuje wiele inicjatyw.

Do straży pożarnej w miejscowości Zelgniewo wstąpił w 1971 roku.

- Ochotnicza Straż Pożarna w latach 70 była jedną z niewielu organizacji, w której mógł realizować się młody chłopak. OSP w tych latach nie tylko zajmowała się gaszeniem pożarów, ale też organizowaniem życia społeczno – kulturalnego. Uczestniczyliśmy w strażackich szkoleniach i zawodach sprawnościowych, ale też braliśmy udział w rozgrywkach szachowych, warcabowych, biegowych czy też w tenisa stołowego na różnych szczeblach rozgrywkowych. Bycie strażakiem było olbrzymim wyróżnieniem dla młodego chłopaka. W 1971 otrzymałem pierwszy mundurek strażacki, gdyż w czerwcu braliśmy udział w zawodach gminnych, a następnie powiatowych. To było ciekawe i wzruszające przeżycie. Dwa lata później nasz pierwszy sukces, gdyż zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych powiatu chodzieskiego - wspomina wągrowczanin.

ZOBACZ TAKŻE

Strażackie sukcesy Jana Maćkowiaka

Jak dodaje, już po kilku latach występowali w kategorii senior, w której też odnotowali kilka znaczących sukcesów w zawodach powiatowych. Jedną z największych akcji, w której brał udział był pożar Wiejskiego Domu Kultury.

Kiedy Jan Maćkowiak przeprowadził się do Wągrowca, wstąpił do tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak przyznaje, nie było innej opcji. W tutejszej jednostce powierzono mu funkcję funkcję sekretarza OSP, następnie został wybrany do Zarządu Miejsko - Gminnego Związku OSP i zarządu powiatowego. Przez kilka lat był sekretarzem eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”.

- W 2003 roku przygotowałem rys historyczny z okazji 135 lecia OSP, który również referowałem z okazji 140 lecia. To mnie zmobilizowało w późniejszych latach do jeszcze większego zagłębienia się w historię OSP. Zacząłem gromadzić materiały historyczne, zdjęcia z bibliotek i muzeów w Poznaniu, Gnieźnie, Wągrowcu, rozmawiałem z starszymi strażakami, aby napisać pracę na temat wągrowieckiej OSP. Kilkakrotnie zostałem nagrodzony na Ogólnopolskich Konkursach Kronik, a także prac popularnonaukowych na temat pożarnictwa. W 2016 roku byłem jednym z założycieli Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP w Poznaniu, w którym pełnię funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu - mówi.

Za swoje prace otrzymał wiele nagród.

- Obecnie jestem zafascynowany historią pożarnictwa, szczególnie strażaków, którzy często poświęcili (oddali) całe swoje życie dla działań ratowniczych na rzecz drugiego człowieka. Sądzę, że warto o tych ludziach pamiętać, wspominać ich dokonania, gdyż są oni wzorem godnym do naśladowania - przyznaje.

ZOBACZ TAKŻE

Jan Maćkowiak prezesem PCK

W 1996 roku został wybrany prezesem struktury Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu, w którym działa nieprzerwalnie do chwili obecnej. Jest koordynatorem programu edukacyjnego z zakresu: zdrowia, higieny, bezpieczeństwa i wartości humanitarnych, w którym bierze udział około 800 młodzieży wczesnoszkolnej z 20 szkół i przedszkoli na terenie powiatu wągrowieckiego. Prowadzi pogadanki i wykłady na temat honorowego dawstwa krwi, szpiku i transplantacji w instytucjach na terenie powiatu. Jest realizatorem programu „Ratowniczek pomaga Tobie ratować” o zasadach udzielania pierwszej pomocy, który realizowany jest wśród młodzieży szkolnej i w środowisku. Jest pomysłodawcą Powiatowego Konkursu Krwiodawstwa.

- W 1979 roku po raz pierwszy oddałem honorowo krew w punkcie szpitalnym w Pile, następnie w wojsku itd. Sądzę, że zawsze interesowała mnie ta formy niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Zdecydowałem się działać w organizacji PCK, gdyż daje ona olbrzymi możliwości realizowania siebie poprzez promowanie profilaktyki zdrowotnej, bezpieczeństwa i wartości humanitarnych - przyznaje.

Angażuje się społecznie na wielu płaszczyznach

Jan Maćkowiak był także w 2000 roku członkiem Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa, które prowadzi: jadłodajnię, noclegownie i hospicjum w Wągrowcu, jednym z założycieli w 2011 roku Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Poznaniu, a także członkiem Stowarzyszenia Dzieła Biblijnego w Gnieźnie i Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Wągrowcu.

W wolnych chwilach ulubionym zajęciem jest gra na gitarze. Kilkukrotnie występował na różnych przeglądach dla seniorów na terenie Wielkopolski.

ZOBACZ TAKŻE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto