Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Osięciny dostała pieniądze na usuwanie azbestu

Jolanta Młodecka
Osięciny rozbudowują się, powstają nowe osiedla. W starszej części jest jednak sporo obiektów, gdzie użyto eternitu
Osięciny rozbudowują się, powstają nowe osiedla. W starszej części jest jednak sporo obiektów, gdzie użyto eternitu UG Osięciny
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przekazał w tym roku urzędowi gminy 42 tys. zł na akcję usuwania azbestu.

Od kilku lat realizowany jest program usuwania wyrobów zawierających azbest. Taki program powstał też w Osięcinach.

Cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Gmina opracowała zasady udzielania dotacji celowej, przeznaczonej na usunięcie tego szkodliwego materiału, głównie z budynków mieszkalnych. Ustalono, że koszty demontażu eternitu z dachu, wywozu i utylizacji poniesie gmina. Na ten cel postarano się o dotacje z kasy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Na akcję usuwania azbestu w tym roku gmina otrzymała z Funduszu Ochrony Środowiska 42 tys. złotych. Zutylizowano łącznie ponad 136 ton niebezpiecznych wyrobów azbestowych. Dziewięciu właścicieli zdecydowało się na demontaż, transport i utylizację azbestu - w sumie było tego 21 ton, zaś 33. właścicieli - tylko na transport i utylizację. W ten sposób wywieziono prawie 115 ton niebezpiecznego materiału.

W Czarny Piątek zaatakują promocjami. Uważaj!

- Ten podział wynika z tego, że niektórzy gospodarze we własnym zakresie zlecają rozbiórkę, ale wyroby azbestowe wywozi już specjalistyczna firma na składowisko w Byczu - mówi Renata Ładzińska z wydziału ochrony środowiska urzędu gminy. - Jednocześnie informujemy, że jeśli tylko Fundusz Ochrony Środowiska ogłosi nabór wniosków na przyszły rok, dotyczący utylizacji azbestu, będziemy na bieżąco informować o możliwości składania indywidualnych wniosków o dofinasowanie.

W gminie Osięciny mieszka ok. 8 tys. osób, jest tu ok. 2 tys. gospodarstw i posesji. Wiele nowych, bo Osięciny się rozbudowują, także na wsiach powstają nowe domy. Te już oczywiście nie są kryte eternitem. Ale wiele innych, starszych obiektów - owszem. - Szacujemy, że do zdjęcia jest jeszcze około 5300 ton tego niebezpiecznego materiału - dodaje Renata Ładzińska. W ostatnich dwóch latach usunęliśmy prawie 290 ton materiału.

INFO Z POLSKI odc.11 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto