MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek osłonowy 2024. Kryteria, kwoty - ostatni dzień na złożenie wniosku [30.04.2024]

GM/gov.pl
Wideo
od 16 lat
Wnioski o dodatek osłonowy są dostępne w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Wypłata dodatków zostanie realizowana jednorazowo do 30 czerwca 2024 roku. Aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów dochodowych oraz złożenie wniosku do końca kwietnia 2024 roku. Szczegóły. Zasady, kryteria, kwoty.

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. przedłużono kolejne regulacje, które wspierają polskie rodziny. Dodatek osłonowy ma na celu zniwelować koszty energii, gazu i żywności, dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Zgodnie z przepisami kryterium dochodowe dla osób samotnie gospodarujących wynosi 2 100 złotych, natomiast dla gospodarstw wieloosobowych - 1 500 zł.

Dodatek osłonowy 2024 - przychody za rok 2022

Uwzględnia się przychody osiągnięte w 2022 roku podlegające opodatkowaniu pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne; dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz inne dochody niepodlegające opodatkowaniu, jak np. alimenty na rzecz dzieci, stypendia o charakterze socjalnym, stypendia sportowe, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenie rodzicielskie. Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury.

Informacje o wysokości dochodów organ pozyskuje sam z udostępnionych systemów teleinformatycznych, jeśli nie jest w stanie tego ustalić – wzywa wnioskodawcę.)

Wnioski o dodatek osłonowy w wersji papierowej będą są dostępne w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek można również pobrać w formie elektronicznej. Kliknij tutaj

Dodatek osłonowy 2024 - gdzie składać wnioski?

Złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku jest możliwe za pośrednictwem skrzynek podawczych w urzędach gmin, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej - opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego. Druki są dostępne od 26 stycznia 2024 roku. Złożyć wniosek trzeba do końca kwietnia 2024 roku. Wypłata dodatków zostanie realizowana jednorazowo do 30 czerwca 2024 roku.

Dodatek osłonowy można złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej (opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione z wykorzystaniem profilu zaufanego – pismo ogólne do urzędu oraz wniosek, w przeciwnym razie dokument zostanie potraktowany jako niepodpisany, a wnioskodawca zostanie wezwany do złożenia podpisu osobiście.

Dodatek osłonowy 2024 - kwoty

Kwoty dodatku osłonowego w 2024 roku

  • 228,80 zł (lub podwyższony 286,00 zł) dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 343,20 zł (lub podwyższony 429,00 zł) dla gospodarstwa 2-3 osobowego,
  • 486,20 zł (lub podwyższony 607,75 zł) dla 4-5 osób w gospodarstwie domowym,
  • 657,80 zł (lub podwyższony 822,25 zł) jeśli gospodarstwo domowe tworzy 6 lub więcej osób.

Dodatek osłonowy podwyższony przysługuje osobom opalającym domy węglem lub paliwami węglopochodnymi, pod warunkiem, że ich źródło ogrzewania zostało zgłoszone do CEEB.

Wypłata świadczenia nastąpi jednorazowo do końca czerwca 2024 roku. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Dodatek osłonowy 2024 - złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych.

Dodatek osłonowy 2024 - instrukcje, wnioski.

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przekazała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 procent.

Tabela emerytur od 1 marca 2024 roku. Sprawdź wyliczenia po podwyżce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek osłonowy 2024. Kryteria, kwoty - ostatni dzień na złożenie wniosku [30.04.2024] - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto