MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zdun to wymarły zawód? Pracy w nim nie brakuje. Ostatnio w Lubuskiem odbył się egzamin dla osób, chcących wykonywać ten zawód

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
Atakowani masową produkcją coraz częściej stawiamy na produkty od lokalnych producentów czy rękodzielników. To sztuka, którą z roku na rok docenia coraz więcej osób. Zapotrzebowanie na tradycyjne rzemiosło wraca, bo oferuje ono wysokiej jakości produkty wykonane z sercem. Czy ginące zawody mają szansę się odrodzić? Sprawdziliśmy, jak to wygląda w zawodzie zduna.

W środę i czwartek (8 i 9 maja) w Jesionie, wsi położonej w powiecie nowosolskim odbywał się dwudniowy egzamin czeladniczy w zawodzie zdun. Czy zdun to naprawdę wymarły zawód?

Tak wyglądały zmagania przyszłych mistrzów i czeladników!

Jak wygląda taki egzamin?

-Są trzy główne zadania egzaminacyjne i pięć pobocznych m.in. z BHP czy obsługi narzędzi — tłumaczy Dawid Kozar, przewodniczący komisji egzaminacyjnej. Do głównych zadań należy grupowe wykonanie pieca trzykanałowego, pięciokanałowego i kuchni kaflowej. -Co 4-5 godzin odbywa się zmiana grup tak, aby każda z nich wybudowała część każdego rodzaju pieca — mówi egzaminator.

Dawid Oskwarek, organizator egzaminów na zduna dodaje, że egzaminy mistrzowskie w zawodzie zdun powstały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w branży. W egzaminach brało udział czternastu uczestników. Walczyli o tytuł mistrza i czeladnika budując bryły metodą zduństwa tradycyjnego.

Tradycyjne rzemiosło to sztuka

Zdun, który chce się rzemiosłem zajmować profesjonalnie, może liczyć na naprawdę dobre zarobki. Konieczna jest jednak wiedza i odpowiednie dokumenty uprawiające do wykonywania zawodu. Jak się wyznają zduni, trudno oszacować cenę wykonania takiego pieca, zależna jest bowiem od wielu czynników. Należy się jednak liczyć z kosztami zaczynającymi się od 5 tys. zł.

-Oczywiście najważniejszy jest wybór dobrego zduna, rzemieślnika — tłumaczy Dawid Oskwarek dodając, że niebagatelne znaczenie mają także wysokiej jakości materiały. - Dziś korzystamy z nowoczesnych materiałów w metodzie zduństwa nowoczesnego i tradycyjnych, kaflowych tak, jak to było lata temu – wyznaje organizator. To tajemnica trwałego i eleganckiego pieca kaflowego, którzy przetrwa dziesiątki lat.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdun to wymarły zawód? Pracy w nim nie brakuje. Ostatnio w Lubuskiem odbył się egzamin dla osób, chcących wykonywać ten zawód - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto