Zawisza zdobył Puchar Polski!

Łukasz Szalkowski
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę finału Pucharu Polski, w którym bydgoski Zawisza zmierzył się z Zagłębiem Lubin.

Bydgoski Zawisza pokonał Zagłębie Lubin w finale Pucharu Polski i wywalczył miejsce w eliminacjach do Ligi Europejskiej. O zwycięstwie zadecydowały dopiero rzuty karne, bowiem po regulaminowym czasie gry i dogrywce na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie zasiadło ponad 37 tysięcy widzów.Pierwszą groźną akcję przeprowadzili lubinianie w 6. minucie, kiedy Abwo znalazł się w sytuacji sam na sam z Kaczmarkiem. Zwycięsko z tej sytuacji wyszedł golkiper Zawiszy. Pięć minut później to bydgoszczanie mogli objąć prowadzenie. Po strzale Petasza piłkę odbił przed siebie bramkarz Zagłębia. Dopadł do niej Carlos, ale z około 5 metrów trafił tylko w boczną siatkę. Drugą połowę lepiej rozpoczęli gracze w granatowych strojach. W 47. minucie z prawej strony boiska dośrodkowywał Wójcicki. Piłka trafiła do Geworgiana. Piłka po jego strzale zmierzająca do bramki trafiła w stojącego Vidanova. Dobitkę Drygasa odbił Dżnić.W 84. minucie lubinianie mieli chyba najlepszą okazję do objęcia prowadzenia. Abwo został obsłużony idealnym podaniem przez Cotry i będąc 5 metrów od bramki rywali, strzelił nad poprzeczką.Remis po 90 minutach oznaczał dogrywkę. Przez pół godziny dodatkowego czasu gry żadna ze stron nie stworzyła sobie idealnej sytuacji do strzelenia bramki.Konieczna okazała się seria rzutów karnych. Fatalnie rozpoczęli ją bydgoszczanie. Już w pierwszej kolejce obok słupka strzelił Dudek i Zagłębie prowadziło 1:0. W kolejnych seriach do siatki trafiali zawodnicy obu drużyn. Czwarty rzut karny lubinian źle wykonał Cotra, który posłał piłkę niemal w ręce Kaczmarka. W siódmej serii golkipera Zawiszy nie zdołał pokonać Boniecki, a swoją szansę wykorzystał Lewczuk i to bydgoszczanie mogą cieszyć się z największego sukcesu w swojej historii.KGHM Zagłębie Lubin 0:0 Zawisza Bydgoszcz, rzuty karne: 5:61:0 - Jiri Bilekx - Sebastian Dudek2:0 - Arkadiusz Piech2:1 - Kamil Drygas3:1 - Adrian Błąd3:2 - Jorge Kadux - Dorde Cotra3:3 - Alvarinho4:3 - Paweł Widanow4:4 - Wahan Geworgian5:4 - Lubomir Guldan5:5 - Luis Carlosx - Sebastian Bonecki5:6 - Igor LewczukKGHM Zagłębie Lubin: Silvio Rodić - Bartosz Rymaniak, Jiri Bilek, Elvedin Dzinić, Dorde Cotra, Lubomir Guldan, Manuel Curto (101' Sebastian Bonecki), David Abwo (110' Adrian Błąd), Paweł Widanow, Aleksander Kwiek (110' Miłosz Przybecki), Arkadiusz Piech.Zawisza Bydgoszcz: Wojciech Kaczmarek - Igor Lewczuk, Andre Micael, Łukasz Nawotczyński, Sebastian Ziajka, Sebastian Dudek, Kamil Drygas, Piotr Petasz (87' Jorge Kadu), Jakub Wójcicki (111' Alvarinho), Luis Carlos, Wahan Geworgian.Żółte kartki: Jorge Kadu, Andre Micael, Piotr Petasz (Zawisza)