MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie pożarowe w lasach powiatu starogardzkiego. Strażacy mają ręce pełne pracy

Kinga Furtak
Kinga Furtak
OSP Starogard Gdański
W lasach jest nieprawdopodobnie sucho, wilgotność ściółki spadła do niebezpiecznego poziomu. W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi i strażacy oraz leśnicy mogą mieć pełne ręce ciężkiej pracy.

Dlatego należy zachować maksimum ostrożności podczas korzystania z uroków lasów i o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2. W lasach poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje
w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto bardzo często pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów lub pociągów.

W przypadku zauważenia tego typu pożarów odradzamy próby samodzielnego gaszenia – gdyż pożary lasów są bardzo trudnymi pożarami wymagającymi znacznych ilości specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich zapasów wody i środków gaśniczych.

Pożary lasów rozprzestrzeniają się bardzo szybko, z małego pożaru ściółki leśnej przechodzą w tzw. pożary wierzchołkowe, których prędkość rozprzestrzeniania się może osiągnąć nawet ponad 100 km/h.

Na fanpageu OSP Starogard Gdański można zapoznać się ze wskazówkami, co robić, gdy zauważymy ogień w lesie

- W sytuacji pożarowej w lasach ważne jest szybkie działanie i zgłoszenie zdarzenia odpowiednim służbom ratowniczym, takim jak straż pożarna.
- Jeśli zauważysz pożar lasu, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998.
- Pamiętaj, aby zachować bezpieczną odległość od ognia i nie podejmować działań ratowniczych na własną rękę, chyba że jesteś przeszkolony w zakresie gaszenia pożarów.
- W takiej sytuacji ważne jest również informowanie innych osób o zagrożeniu oraz przestrzeganie poleceń służb ratowniczych.

- Ochrona lasów przed pożarami to sprawa społeczna, dlatego apelujemy o ostrożność i odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego - podkreślają strażacy z OSP Starogard Gdański.

W związku z przedłużającymi się upałami w lasach całego województwa, w tym również w powiecie starogardzkim panuje bardzo duże zagrożenie pożarowe. Strażacy wyjeżdżali już do wielu interwencji.

Zagrożenie pożarowe w lasach powiatu starogardzkiego. Strażacy mają ręce pełne pracy

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto