Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysyłają e-maile o błędzie w deklaracji e-PIT. To jest oszustwo!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Do 30 kwietnia mamy czas, żeby rozliczyć się z fiskustem za zeszły rok. Przestępcy próbują to wykorzystać
Do 30 kwietnia mamy czas, żeby rozliczyć się z fiskustem za zeszły rok. Przestępcy próbują to wykorzystać Jacek Smarz
To na pewno nie jest przypadek, że akurat teraz oszuści celują w zeznania podatkowe. Do 30 kwietnia mamy czas, żeby rozliczyć się z fiskusem za 2019 rok, a niektórzy już to zrobili. I lepiej, żeby nie otwierali podejrzanych wiadomości e-mail, bo one nie są z Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami o tytule „Wezwanie do złozenia wyjasnienia" (pisownia oryginalna), w których autor informuje o wystąpieniu błędu w deklaracji podatkowej i prosi o ustosunkowanie się w terminie siedmiu dni do otrzymanej korespondencji.

Lepiej od razu usuwać!

Autorzy fałszywgo e-maila straszą: “W przypadku braku kontaktu zostanie wszczete postepowanie w trybie art. Ordynacji Podatkowej oraz zastosowana kara Kodeksu Karnego Skarbowego” (pisownia oryginalna).

Sprawdź koniecznie

- Nie jesteśmy autorem takich wiadomości. Adres nadawcy [email protected] nie jest adresem e-mail Ministerstwa Finansów, a procedury administracyjne nie przewidują składania wyjaśnień drogąelektroniczną – alarmuje resort.
Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

Polecamy także: Uważaj na fałszywe e-maile z Ministerstwa Finansów! Są groźne

Urzędnicy radzą, żeby takie wiadomości od razu usuwać.

Urzędnicy radzą, żeby takie wiadomości od razu usuwać.

To jest jedyny przypadek, gdy oszuści podszywają się pod skarbówkę. Informują np. o rzekomym długu skarbowym wysyłając SMS-a.

Oto przykładowy fałszywy SMS: “„Dlug skarbowy nr 2891/18 zostanie wkrotce przekazany do egzekucji. Kwota do spłaty 6,85 ZL, aby uniknac zajecia konta wejdź w link” (pisowania oryginalna). Link jest, oczywiście, niebezpieczny.
Oszuści wykorzystują również mikrorachunek, na który od 2020 roku każdy, kto ma do zapłacenia podatek, musi przelać pieniądze.
Wysyłają informacje, że należy wygenerować taki mikrorachunek natychmiast i podają linki. Przekierowują na podobnie wyglądającą stronę, tylko, że po wygenerowaniu pojawia się nie rachunek urzędu skarbowego, a kogoś podstawiony, na który później będzie zgarniał pieniądze.

Mikrorachunek dotyczy każdego, kto ma do zapłaty podatek, nawet jeśli nie posiada firmy. Ale czy trzeba go „generować”? Nie. Ale złodzieje próbują to wykorzystać.

Według portalu Ludzkie Finanse.pl, niesłusznie "Generatorem" nazwano narzędzie do sprawdzania numeru rachunku na stronie rządowej. Generować to znaczy wytwarzać coś, tworzyć. W rządowym „Generatorze” można jedynie wpisując PESEL lub NIP sprawdzić numer tego rachunku, na który w przyszłości będziemy wpłacać podatki. Oszuści próbują więc wykorzystać skojarzenia z "generatorem".

Kontrola skarbowa? Nie!

Pocztą elektroniczną rozsyłane są także fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową i informuje o decyzji zablokowania rachunku bankowego przedsiębiorstwa.

Podajemy przykład takiego e-malia: “DECYZJA [email protected]. Witam przesylam decyzje Administracji Skarbowej na podstawie której zablokowany zostanie rachunek bankowy Panstwa firmy. Pozdrawiam Martyna Dworak, www.KrajowaAdministracjaSkarbowa.pl [email protected]” (pisowania oryginalna).

Dyżurny KM PSP w Bydgoszczy zgłoszenie otrzymał o godz. 8.38. Podczas lekcji jeden z uczniów klasy trzeciej rozpylił gaz pieprzowy. 

Więcej zdjęć i informacji na temat interwencji >>>

Uczeń rozpylił gaz pieprzowy w V LO w Bydgoszczy. Ewakuacja ...

- Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości” - ostrzega KAS.

Z kolei Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail na temat wszczęcia kontroli przez urząd skarbowy.

- Tych informacji rozesłano w naszym regionie naprawdę dużo, plaga! – mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik IAS w Bydgoszczy.

Jak wyglądają e-malie do kujawsko-pomorskich przedsiębiorców? (pisowania oryginalna).

Uwaga na fałszywe e-maile z decyzją o zablokowaniu konta firmy. To nie KAS! [zdjęcie fałszywej wiadomości]

“Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 24.02.2020r. o godz. 9.00. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy. Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia”.

Następnie pojawia się załącznik, w który lepiej nie klikać, by uniknąć przykrych konsekwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysyłają e-maile o błędzie w deklaracji e-PIT. To jest oszustwo! - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto