Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Płachta zamiast książeczki a X to najlepiej... X, czyli jak głosować, by głos był ważny

Jerzy Nowakowski
naszemiasto.pl
W poprzednich wyborach samorządowych, cztery lata temu, wyborcy otrzymywali karty do głosowania w formie książeczki, co nie wszystkim się podobało.

Eksperci wskazywali zwłaszcza na bardzo dużą liczbę głosów nieważnych przy wyborach do sejmików wojewódzkich. Dla wyborców system książeczkowy okazał się zbyt skomplikowany.

Eksperci rekomendowali odejście od kart zbroszurowanych na rzecz kart - płacht.

„Jednostronnie zadrukowana karta w sposób czytelny prezentuje pełny zakres wyboru” - podkreślili, zaznaczając przy tym, że karta powinnna być mniejsza niż A0. Ostatecznie tak dużego formatu udało się uniknąć. Wszystko dzięki ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego.

- Te karty znacznie się zmniejszyły z uwagi na to, że kodeks wyborczy zmienił zasady liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tylu, ile jest miejsc. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów w danym okręgu plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze - tłumaczył jeszcze w sierpniu przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

W praktyce w lokalu wyborczym otrzymamy trzy karty (w przypadku mieszkańców miast na prawach powiatu), a w gminach - cztery karty (głosy na włodarza miasta czy gminy oraz na radnych gminy, powiatu i sejmiku).
Jedna z kart będzie na pewno w zbliżonym do A4 (z kandydatami na burmistrzów lub wójtów i prezydentów, których z zasady jest tylko kilku). Wielkość pozostałych kart będzie zależała od liczby komitetów i kandydatów w danym okręgu. Karty do głosowania będą też miały nietypową wielkość (nie A3 czy A2) aby utrudnić możliwość ich sfałszowania.

Jak przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, format karty do głosowania „to fundamentalna sprawa”, która ma wpływ na ostateczny wynik wyborów. Flis przekonuje, że „istotna część wyborców, która bierze udział w wyborach samorządowych, nie głosuje w wyborach ogólnopolskich”.

Pojedyczne karty mają ułatwić i tym samym przyspieszyć liczenie głosów. Przewodniczący PKW liczy też, że płachty ograniczą ewentualne fałszerstwa. Zamieszanie powoduje także dyskusja o tym kiedy stawiając przy głosowaniu znak na karcie znaczy, że linie się przecinają. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje Jak zagłosować, by głos był ważny?:

* W wyborach radnych w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw na karcie tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata

* W wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postaw na karcie tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów

* W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw na karcie tylko jeden znak „x” z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata.

* Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto