Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2019. Trwa kompletowanie list kandydatów

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Partie i koalicje wyborcze tworzą listy kandydatów na posłów. W naszym okręgu znany jest też jeden kandydat na senatora - to Adam Szejnfeld.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się za trochę ponad dwa miesiące - 13 sierpnia. Obecnie trwa tworzenie list kandydatów na posłów i senatorów, na razie najwięcej wiadomo o kandydatach Koalicji Obywatelskiej oraz PiS - choć nie są one jeszcze kompletne.

Liderką listy KO do Sejmu w Okręgu 38 będzie Maria Małgorzata Janyska. Na drugim miejscu znajdzie się poseł Jakub Rutnicki, a trzecim - Iwona Kamińska-Lech, działaczka Kongresu Kobiet. Czwarte miejsce zarezerwowane jest dla posła Kiliona Munyama, piąte posła Zbigniewa Ajchlera, szóste - radnego wojeódzkiego Henryka Szopińskiego, a siódme _ Katarzyny Lulkiewicz.

Z funkcją senatora żegna się Mieczysław Augustyn, dlatego w okręgu pilskim KO postawi na Adama Szejnfelda.

„Jedynką” Zjednoczonej Prawicy będzie Krzysztof Czarnecki. Za nim znajdą się posłowie Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak oraz Marcin Porzucek.
W PSL liderem listy ma zostać poseł Krzysztof Paszyk.
Z kolei Lewica postawi na przedstawiciela Wiosny Dariusza Standerskiego.

Kalendarz wybrczy
Komitety wyborcze nie muszą się jeszcze spieszyć, gdyż maja czas na zgłaszanie kandydatów do 3 września. Kalendarz wyborczy przedstawia się bowiem następująco:

Do 26 sierpnia
- Należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego i utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego
- Powołanie okręgowych komisji wyborczych

Do 29 sierpnia
- Dokonywanie przez komisarzy wyborczych zmian w podziale na obwody głosowania i zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych

Do 3 września, do godz. 24
- Zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów w celu zarejestrowania

Do 13 września
- Podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełno-sprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika
- Zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych
- Losowanie numerów list kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą

Do 23 września 2019 r.
- Powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych
- Sporządzenie spisów wyborców przez gminy

Do 3 października 2019 r.
- Podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatach na senatorów

Do 4 października 2019 r.
Składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

Do 10 października
Zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą

11 października, godz. 24
Zakończenie kampanii wyborczej

13 października, w godzinach od 7.00 do 21.00. Odbędzie się głosowanie.

Tak było 4 lata temu

W 2015 roku wybory odbyły się 25 października. Do urn w naszym powiecie poszło 46,72 procent uprawnionych do głosowania.
Najwyższa frekwencja - 50,74 proc. - była w Chodzieży, a najniższa - 40,74 proc. w Szamocinie.

Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość- 37,58 procent głosów, Platforma Obywatelska RP -24,09 proc., KWW Kukiz’15 - 8,81 proc., Nowoczesna - 7,60 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,13 proc.
W naszym powiecie było inaczej wygrała Platforma, ale nie we wszystkich gminach. W powiecie chodzieskim PO uzyskała 31.09 procent, a PiS - 23.33 proc. Trzecie miejsce zajęła zaś Zjednoczona Lewica uzyskując aż 10.30 procent i byłaby trzecią siłą w Sejmie! PSL byłaby czwartą partią, gdyby to zależało od mieszkańców powiatu -9.68 proc., Nowoczesna Petru uzyskała u nas 8,50 proc., “Kukiz’15” - 8,30 proc., Partia Razem - 4,40 proc, KORWiN -3,70 proc, KWW Stonogi 0.70 proc.

Ciekawie przedstawiały się wyniki w poszczególnych gminach. W Chodzieży wygrała PO, potem PiS, Zjednoczona Lewica, Nowoczesna Petru i Kukiz ‘15. W gminie Budzyń dwa pierwsze miejsca były podobne, ale trzecie miejsce i 10,47 proc. poparcia otrzymała ,,Nowoczesna”, później był Kukiz’1 i PSL. Największym zaskoczeniem jest chyba to, że w gminie Partia Razem wygrała ze starą ,,Lewicą”. W Szamocinie natomiast wybory parlamentarne wygrał PiS - 26,04, drugie miejsce zajęło PSL, a trzecie PO. Ten dobry wynik PSL wynika zapewne z faktu kandydowania z tej listy Eugeniusza Kucnera, który w gminie zdobył najwięcej - 475 głosów. W Budzyniu natomiast bardzo mocno ,,pociągnęła” listę Zjednoczonej Lewicy Barbara Ksycka, uzyskała ona 333 głosy i ten komitet znalazł się tam na trzecim (po PO i PiS) miejscu.

Spośród kandydatów na posłów z powiatu chodzieskiego najwięcej głosów otrzymała: Elżbieta Witucka (Nowoczesna Petru) - 1947, wygląda jednak na to, że głosowali na nią głównie mieszkańcy spoza naszego powiatu. Tutaj kandydatka zdobyła bowiem 463 głosy. Iwona Anna Kostrzewa - Lewińska (PO) w regionie zdobyła 1364, Dominika Koczorowska (PSL) 947, Barbara Ksycka 887, Eugeniusz Kucner 869, Julianna Kulupa 769, Mieczysław Góra 734.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto