Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Wąbrzeźnie. Strażacy odebrali odznaki, medale, nagrody i awanse. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W czwartek, 19 maja w Wąbrzeźnie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka
W czwartek, 19 maja w Wąbrzeźnie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka Karina Knorps-Tuszyńska
W czwartek, 19 maja w Wąbrzeźnie zorganizowano Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Od g. 11 na Podzamczu można było zobaczyć w pokazach ratownictwa wodnego oraz sprzęt i samochody strażackie, a od g. 12 odbyła się część oficjalna, podczas której 140 strażaków z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało Krzyże Zasługi, odznaki, medale, nagrody, awanse oraz dyplomy.
od 16 lat

Wyróżnieni podczas Wojewódzkich Obchodów dnia strażaka w Wąbrzeźnie zostali zarówno strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej

Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Wąbrzeźnie Krzyż Zasługi i awanse otrzymało po 19 strażaków z PSP, Medale za Długoletnią Służbę 28 strażaków z PSP, Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej 34 strażaków z PSP, OSP, emeryci i cywile, Nagrody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 2 strażaków z PSP, a nagrody Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej 8 strażaków z PSP. Dyplomy z okazji 30-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej wręczono 16 strażakom z PSP, dyplomy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej 9 strażakom z PSP. 23 osoby, w tym samorządowcy, otrzymały także medale pamiątkowe.

Tego dnia doceniono także strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, m.in. przekazano pięciu druhom, wszystkim z powiatu wąbrzeskiego, decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego zapewnionego dzięki nowej Ustawie o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Decyzje przekazano:

  • Eugeniuszowi Bali z OSP Blizienko,
  • Ryszardowi Henryszewskiemu z OSP Wąbrzeźno,
  • Stanisławowi Supernakowi z OSP Wąbrzeźno,
  • Wiesławowi Gercowi z OSP Zieleń,
  • Tadeuszowi Zaleskiemu z OSP Zieleń.

- Cieszę się, bardzo się cieszę i jestem dumna z tego, bo to najwyższe odznaczenie – zdradziła nam Wiesława Hanuszewska z OSP Nieżywięć

5 druhów otrzymało Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", a jedna osoba Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Najwyższe odznaczenie, czyli Złoty Znak Związku OSP RP otrzymała Wiesława Hanuszewska z OSP Nieżywięć w powiecie brodnickim.

Wiesława Hanuszewska w OSP w Nieżywięciu jest już od 30 lat. Jej mąż Roman, najpierw kierowca, a później prezes OSP, był strażakiem dla którego służba była najważniejsza. Z racji, że ktoś musiał spisać działania ochotników z Nieżywięcia, którym dowodził mąż Wiesławy Hanuszewskiej, tego zadania podjęła się właśnie ona. Tak więc od 20 lat spisuje historię jednostki. Wraz z mężem działała aktywnie na rzecz OSP, m.in. tworząc Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz zespół "Florianki". Chociaż teraz z racji wieku i pogorszenia stanu zdrowia mniej działa w OSP, to bardzo cieszy się, że ktoś docenił to, co robiła w poprzednich latach. – To nie jest takie proste napisać kronikę – zdradza Wiesława Hanuszewska i dodaje, że trzeba mieć zdjęcia i pomieszczenie do pisania i segregowania wszystkich zdjęć i dokumentów.

- Cieszę się, bardzo się cieszę i jestem dumna z tego, bo to najwyższe odznaczenie

zdradziła nam Wiesława Hanuszewska .

Nie ukrywała, że była zaskoczona, że była jedyną osobą, która otrzymała Złoty Znak Związku OSP RP. – Naprawdę dziękuję włodarzom, że otrzymałam Złoty Znak Związku OSP RP. Dobrze, że mnie wyróżnili w ten sposób, bo moja kronika była zawsze w czołówce ogólnopolskiej – dodała.

Na szczęście, w OSP Nieżywięć jest nowy sekretarz i grono młodych osób, które uczą się pożarnictwa od seniorki Wiesławy Hanuszewska.

W najbliższych latach PSP w Kujawsko-Pomorskiem doczeka się dwóch ważnych inwestycji

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kaczmarek nawiązał do założeń nowej Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która weszła w życie z początkiem 2022 r., a dzięki której strażacy ochotnicy otrzymają świadczenia ratownicze.

Kujawsko-Pomorski Komendant przypomniał też, że dzięki wejściu w życie z początkiem 2022 r. programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025, która dla PSP zabezpieczyła środki w wysokości prawie 2 mld zł, doczekamy się nowych inwestycji, także w naszym województwie.

- W ciągu najbliższych czterech lat przybędzie nam w Polsce 120 nowych bądź zmodernizowanych straży, w tym dwie w województwie kujawsko-pomorskim: jedna to budowa siedziby Komendy Miejskiej w Grudziądzu i druga rozbudowa Komendy Wojewódzkiej w Toruniu. Łączny koszt zadania 42 mln zł

- przekazał nadbryg. Jacek Kaczmarek, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Szacunkowy koszt budowy nowej siedziby PSP w Grudziądzu to 21 mln zł, a rozbudowy komendy w Toruniu kolejne 21 mln zł. Inwestycje te będą realizowane w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2022-2025".

Zobaczcie zdjęcia:

W czwartek, 19 maja w Wąbrzeźnie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Wąbrzeźnie. Strażac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 w Wąbrzeźnie. Strażacy odebrali odznaki, medale, nagrody i awanse. Zobaczcie zdjęcia - Wąbrzeźno Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto