Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto wykorzystać historyczne fakty do promocji Radziejowa

Karol Szmagalski
Dzięki dotacja z Unii Europejskiej w 2011 roku dokonano przebudowy budynku przy ul. Rynek 1 (dawnego Ratusza). Celem remontu było utworzenia punktu "Radziejowskiego Centrum Przedsiębiorczości”

Na realizację tej inwestycji Miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Warto przypomnieć, że w ramach przebudowy dokonano: wymianę pokrycia oraz konstrukcji dachu, wymianę stropów, docieplenie ścian i wykonanie nowych tynków, przebudowę wnętrza, wykonanie nowych instalacji wod. – kan. , c.o. i elektrycznej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie nowej kotłowni oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.[/i]

Z historycznym Ratuszem wiążę się Feliks Gałczyński, dziadek Marii Dąbrowskiej urodzony ok 1820 roku, który zginął 31 maja 1861, i był w XIX w. burmistrzem Radziejowa – zginął rażony piorunem przebywając w ówczesnym ratuszu, pochowany jest na radziejowskim cmentarzu. Zmarł mając 41 lat. Poślubił Józefę ok 1840 r.( z domu Majewska). Po jego śmierci żona Józefa, z pięciorgiem dzieci postanawia przenieść się Kalisza.

Udało się odnaleźć akt zgonu Feliksa Gałczyńskiego i znajduje się on w tutejszej Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw. Było to możliwe dzięki życzliwości ks. Proboszcza Stanisława Łosiakowskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Radziejowie, który spowodował jego odnalezienie w archiwach diecezjalnych kurii włocławskiej i za to w imieniu Towarzystwa serdecznie dziękujemy.

Myślę, że warto aby rozważyć zawieszenie na murach Starego Ratusza tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Radziejów zachował średniowieczny plan miasta z rynkiem pośrodku, zabudowa pochodzi jednak w większości z XIX wieku. Do ciekawszych zabytków należą: Gotycki Kościół Parafialny fundacji Biskupa Jana Grota z 1331 r., Klasztor i Kościół Franciszkański fundacji Władysława Łokietka z 1331 r. z profilowanym portalem gotyckim. Miasto i sam rynek ciągle się zmieniają swoja estetykę. Dla wjeżdżających do naszego miasta widoczna jest z daleka jego sylwetka. Kościół i Klasztor od wieków wiążą swoją działalność z Radziejowem, oddziaływając na wiele spraw, jakie tu się dzieją. Jego sylwetka wkomponowała się w miejscową panoramę.

W ostatnim okresie z tym klasztorem wiążą się niezapomniane wydarzenia, które podnoszą rangę samego klasztoru jak i miasta, czy powiatu radziejowskiego. Warto przypomnieć ,że tłumy wiernych z Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w perfekcyjnie zorganizowanej o historycznym znaczeniu dla miasta i klasztoru uroczystości ustanowienia w dniu 14 września 2014 roku Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz na Rynku Radziejowskim w dniu 16 sierpnia 2015 roku na podniosłej uroczystości „Koronacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

Wydaje się zasadne, aby wykorzystać te historyczne fakty i wiele innych do promocji miasta i powiatu poprzez wydzielenie w Starym Ratuszu oddzielnego pomieszczenia, lub pomieszczeń gdzie zgromadzone byłyby materiały promocyjne i zgromadzone były ciekawsze eksponaty dotychczas zgromadzone w Izbie Regionalnej naszym „Małym Muzeum”. Wniosek taki przedstawiałem na jednym ze spotkań stosownych komisji Rady Miasta w tym Ratuszu.

Warto szerzej wykorzystać działalność Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie oraz radziejowskiego Towarzystwa Miłośników Kujaw w zakresie edukacji regionalnej i promocji miasta i ziemi radziejowskiej a zwłaszcza inicjatywy tych dwóch placówek utworzenia 1 grudnia 2014 roku utworzenia Koła Przewodników, którego członkami zostali Panowie – Leszek Kalicki, Szymon Szynkowski i Krzysztof Wątrobicz, oraz Panie : Danuta Wielgosz i Halina Paczkowska, którzy w ramach wolontariatu będą nie tylko przybliżać historię i walory krajoznawcze regionu, a ponadto oprowadzać turystów i zainteresowane grupy, w tym także grupy dzieci i młodzieży radziejowskich szkół, by w ten sposób dzielić się swoją pasją i wiedzą na temat miasta i okolic.

Warto ba trzeba realizować ideały jakie miał twórca Towarzystwa Miłośników Kujaw niezapomniany Józef Górczyński w dzisiejszych czasach zgromadzonych w tym Towarzystwie osób kultywujących jego idee.

Wymaga to jednak wsparcia władz jak i współdziałania tych wszystkich , którym zależy na promocji naszego miasta, powiatu, środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto