Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warhol w Rzeszowie!

jlig
jlig
The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts
The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts archiwum
W grudniu i styczniu w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników sztuki nowoczesnej. Muzeum pokaże wówczas prace jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku – Andy’ego Warhol’a.

Uznawany jest on za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. To artysta, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop, ukaże w Rzeszowie swe nieco odmienne oblicze.
- Twórczość Andy Warhola jest głownie postrzegana jako przykład pop-artu i rewolucyjnej zmiany w podejściu do działa sztuki. Pomimo, iż stał się artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, znamy go tylko jako autora obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portrety znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów – mówi Michał Rut, kierownik Działu Sztuki rzeszowskiego muzeum. Mniej znane są początki jego drogi twórczej, w której badacze odnajdują tradycję rusińską, związaną z pochodzeniem artysty - dodaje.
I tę właśnie stronę duszy Warhola ma za zadanie przybliżyć ekspozycja zatytułowana Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Andy Warhol – obecność przeszłości.
Tradycję rodzimej kultury kultywowała matka artysty - Julia Warhola, która miała wpływ na jego działania twórcze.
- Młody Andy z upodobaniem powielał kaligrafię matki w swych reklamach, materiałach promocyjnych, opierał się na jej sugestiach w kwestiach artystycznych. Z upodobaniem wykorzystywał wyrazistą kolorystykę, stosował technikę monotypii, zabiegi zwielokrotnienia elementów dekoracyjnych, tak charakterystyczne dla rusińskich twórców – wyjaśnia M. Rut.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła, które tematycznie związane są z okresem Bożego Narodzenia. Ukazują one nieznanego Warhola, nie jako ekscentryka, budzącą kontrowersje gwiazdę popkultury, ale jako wrażliwego człowieka, powracającego do swych rodzinnych korzeni, do swojego dzieciństwa, gdzie można odnaleźć spokój i bezpieczeństwo. Przy okazji wystawy warto również skorzystać z propozycji muzealnych warsztatów. Już w najbliższą niedzielę (9 grudnia) nadarzy się ku temu pierwsza okazja, albowiem muzeum zaprasza na warsztaty „Wesołych Świąt, Andy!", na których wykonać będzie można kartki świąteczne w technikach, stosowanych przez twórcę. Kolejne spotkanie pod hasłem „Art Recycling" zaplanowano na 16 grudnia. Szczegółów szukać należy na stronie internetowej muzeum: www.muzeum.rzeszow.pl
Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z Warholem. Rzeszowska wystawa oparta jest na zbiorach tego muzeum. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warhol w Rzeszowie! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto