Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stawkach uczcili 110. urodziny patronki szkoły [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Patronką Zespołu Szkół w Stawkach jest Maria Danilewicz Zelińska, wciąż mało - zdaniem szkolnej społeczności - znana pisarka, krytyk i historyk literatury, bibliografka i twórczyni Biblioteki Polskiej w wojennym Londynie.

Szkolna społeczność pamiętała o 110. rocznicy urodzin patronki, która jest Honorową Obywatelką Aleksandrowa Kujawskiego i Włocławka. Jej imię nosi także Miejska Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Kujawskim.

Obie placówki (szkoła i miejska biblioteka) uczciły pamięć swojej patronki złożeniem wiązanek na grobie, a szkoła uczestniczyła w mszy świętej dziękczynnej. Aleksandrowska biblioteka zorganizowała ponadto wystawę "Maria Danilewicz Zielińska 1907 2003"; natomiast w szkole w Stawkach do uczczenia pamięci o patronce przygotowywano się długo i starannie.

Zwieńczeniem podejmowanych w Zespoł Szkół w Stawkach inicjatyw był Dzień Patronki. Do placówki przybyło wielu znakomitych gości, wśród nich przedstawiciele kuratorium oświaty, władz miejskich i gminnych, wielu sympatyków twórczości Marii Danilewicz Zielińskiej, w tym także osoby znające pisarkę oraz członkowie jej rodziny.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie Małgorzaty Wdowczyk, dyrektorki szkoły, która zwróciła uwagę na rolę patrona w kształtowaniu osobowości młodego pokolenia. Scharakteryzowała zasługi Marii Danilewicz Zielińskiej dla literatury polskiej i bibliotekarstwa, przypomniała o jej związkach z "mała ojczyzną", jaką są Kujawy, i patriotyzmie, który przyświecał jej pracy przez całe życie. Głos zabierali także goście,a wśród nich m.in. prof. Adam Wróbel z Wyższej Szkoły Kujawskiej we Włocławku i Waldemar Bartczak, przewodniczący Rady Gminy.

Uczniowie przedstawili sprawozdania z przedsięwzięć podjętych przed Dniem Patrona. Rozdano nagrody laureatom licznych konkursów: recytacji prozy Marii Danilewicz Zielińskiej, wiedzy o jej życiu i twórczości oraz plastycznych: na ilustrację do wybranego opowiadania i krajobraz kujawski, a także laureatom konkursu na wiersz o patronce.

W części artystycznej pięknie połączono wybór tekstów pisarki, recytacje wierszy o Kujawach, pieśni w wykonaniu chóru szkolnego i scenki, oparte na fragmentach opowiadania "Jantolkowa" i powieści "Dom", których akcja rozgrywa się w Aleksandrowie oraz we Włocławku, a bohaterowie używają gwary kujawskiej. Całość spajało słowo wiążące uczennicy ucharakteryzowanej na kilkunastoletnią Marysię Markowską (to panieńskie imię pisarki), opowiadającej o miasteczku swojego dzieciństwa i o samej sobie.

Po artystycznych doznaniach goście udali się na zwiedzanie Izby Patrona i licznych wystaw, obrazujących inicjatywy uczniów i osób związanych ze szkołą, poświęconych Marii Danilewicz Zielińskiej. Można było obejrzeć uczniowskie prace literackie o patronce, zdjęcia z uroczystości, konkursów, prelekcji, rajdów związanych z osobą patronki. Imponujące było kalendarium wydarzeń związanych z postacią Marii Danilewicz Zielińskiej, których organizatorem lub aktywnym uczestnikiem byli nauczyciele lub uczniowie Zespołu Szkół w Stawkach od 2001 roku, czyli nadania imienia szkole.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (25-31.05.2017)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto