Wystawa powstała w celu upamiętnienia 100. Lecia historycznego wydarzenia, jakim były „Zaślubiny Polski z Morzem” dokonane w Pucku w dniu 10 lutego 1920 roku. Na 12 tablicach zaprezentowano dzieje „Zaślubin” wplecione w historię Niepodległej Ojczyzny. Materiał zdjęciowy pochodzi z archiwalnych publikacji oraz ze zbiorów własnych osób prywatnych i instytucji państwowych. Inicjatorem sprowadzenia wystawy do Nieszawy jest przewodniczący koła miejskiego Ligi Morskiej i Rzecznej - Stefan Stalpiński, a jej montażem zajął się dyr muzeum,członek ligi - Ryszard Lewandowski.
Członkowie Szkolnego Koła Ligi Morskiej w Nieszawie postanowili mimo panujących obostrzeń związanych z pandemią,zwiedzić wystawę. W ograniczonej liczbie osób, w maseczkach i zachowując bezpieczny odstęp prześledzili historię tego ważnego wydarzenia w historii Polski morskiej. Na reprodukcjach zdjęć obejrzeli postaci, które przyczyniły się do powrotu Polski nad Bałtyk tj. gen.J. Hallera, I.J. Paderewskiego, R. Dmowskiego i in. Stare fotografie ukazały doniosłość i powagę wydarzeń sprzed 100 lat, radość powrotu Kaszubów do macierzy. Na zdjęciach z kolejnych rocznic zaślubin uczniowie odnaleźli m.in sztandar Liceum Ogólnokształcącego im.kmdra H. Laskowskiego z Nieszawy. Przypomnieli sobie swój niedawny pobyt na uroczystościach 100 rocznicy Zaślubin w Pucku. Nawet nie spodziewali się wtedy, że będzie to ostatni ich wyjazd w kończącym się niebawem roku szkolnym. Morska ekspozycja wywarła na nich ogromne wrażenie. Mimo, że kończą edukację w szkole podstawowej to zgodnie zadeklarowali dalszą współpracę z Ligą. Do zwiedzania wystawy nieszawską młodzież zachęcił i po niej oprowadził opiekun SKLMiR- Maciej Marjański.
Właścicielem wystawy jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wystawę przygotował zespół bibliotekarzy Biblioteki Głównej im. Lecha Kaczyńskiego Akademii Marynarki Wojennej w składzie: Małgorzata Szubrycht, Monika Cisoń, Wanda Kaczyńska, Kamila Pankowiak, Agnieszka Pyra oraz dr Danuta Detlaff, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka. Opracowanie plastyczne i edytorskie wykonał dr Jan P. Detlaff, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w gminie Puck. Zawartość merytoryczną oparto o opublikowane materiały źródłowe.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?