Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Nieszawie możemy podziwiać kolejną wystawę morską

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Wystawę znajdziemy w muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.
Wystawę znajdziemy w muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. SKLMiR
Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zaprasza do zwiedzania wystawy „100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej”. Ekspozycję możemy podziwiać do 9 sierpnia 2020 roku.

Wystawa powstała w celu upamiętnienia historycznego wydarzenia, jest 100-lecie Polskiej Marynarki Wojennej i Odzyskanie Niepodległości. Na 24 tablicach zaprezentowano dzieje Polskiej Marynarki Wojennej wplecione w historię Niepodległej Ojczyzny.

Członkowie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Nieszawie, z racji swych zainteresowań postanowili zwiedzić wystawę. Byli to: przewodniczący koła: S. Stalpiński, Opiekun Szkolnego Koła LMiR: M.Marjański oraz członkowie: R. Lewandowski i T.Wiśniewski.

Przypominamy, że w historię marynarki wojennej wpisał się pięknie rodowity Nieszawianin - komandor podporucznik Heliodor Laskowski. Był on pionierem obronności polskiego wybrzeża w czasie odradzającej się po zaborach Polski. To jego imieniem nazwano baterię nadbrzeżną broniącą Hel w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. Mieszkańcy Nieszawy nie zapomnieli o swoim bohaterze,którego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu. Jego imieniem nazwano ulicę, liceum a na domu rodzinnym jest pamiątkowa tablica.

- Również członkowie ligi kultywują pamięć o wielkim rodaku propagując jego działalność wśród młodzieży z innych kół LMiR, porządkując jego grób, pisząc artykuły do gazet itp. - podkreśla Maciej Mariański, opiekun SKLMiR. - Obecna wystawa marynistyczna jest także tego przykładem!

Wystawę przygotował zespół bibliotekarzy Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w składzie: Małgorzata Szubrycht, Monika Cisoń, Wanda Kaczyńska, Kamila Pankowiak, Agnieszka Pyra. Zawartość merytoryczną oparto opublikowane materiały źródłowe. Znak graficzny wystawy zaprojektował Leonard Rozenkranz. Do tablicy tytułowej wykorzystano tło ze strony internetowej freepik.com (Layerace. Freepik.com). Materiał zdjęciowy pochodzi z publikacji oraz ze zbiorów własnych osób prywatnych i instytucji państwowych.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto