Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowy system wodociągowy

Redakcja
Zbiornik wodny i zapora w Tresnej.
Zbiornik wodny i zapora w Tresnej.
Po raz kolejny od 1992 roku 22 marca na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Wody. Jest to dzień, który nam wszystkim przypomina o tym, jak ważnym składnikiem naszej ekosfery jest woda. Jaką pełni funkcję, jak powinniśmy o tę wodę dbać, troszczyć się, jak ją racjonalnie wykorzystywać.

Jak wygląda woda w naszym regionie?

Województwo śląskie należy do regionów w Polsce, które mają najmniej zasobów dyspozycyjnych wody na jednego mieszkańca. Nasz region ze względu na zaludnienie oraz przemysł, który się tu znajduje, posiada stosunkowo niewielkie zasoby wody. Jednakże dzięki jednemu z najlepszych i zaawansowanych technologicznie systemów zaopatrzenia w wodę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. mamy gwarancję, że wody na Śląsku nie zabraknie. Wiele pokoleń wodociągowców stworzyło na Górnym Śląsku unikatowy w skali europejskiej system wodociągowy, dzięki któremu wspólnie z naszymi klientami, przedsiębiorstwami wodociągowymi, dostarczamy wodę o najwyższych parametrach jakościowych dla ponad 3 milionów mieszkańców województwa śląskiego. Od wielu lat działania Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów udowadniają, iż mimo działania w najbardziej ekologicznie zagrożonych rejonach Europy dostarczamy wodę wysokiej jakości. Naszym klientom gwarantujemy dostawę wody o stabilnych parametrach jakościowych w sposób ciągły i niezawodny. Tworzymy pozytywne relacje z naszymi klientami, przedsiębiorstwami wodociągowymi, kreując wizerunek wiarygodnego i rzetelnego partnera.

Jak działa system zaopatrzenia w wodę naszego województwa?

System dostaw wody w naszym regionie kształtował się przez ponad sto lat. Pozwala on na ujmowanie, uzdatnianie, magazynowanie i rozprowadzanie wody na obszarze całego regionu za pomocą sieci magistralnej o długości około 1000 kilometrów. Na potrzeby całego systemu pracują 2 zakłady i 9 stacji uzdatniania wody, skąd podawana jest ona do magistralnej sieci wodociągowej. Dobowa produkcja wody w spółce ze wszystkich funkcjonujących ujęć wody wynosi średnio 500.000 m3 podczas gdy istniejąca infrastruktura techniczna przedsiębiorstwa gwarantuje blisko 1.000.000 m3 poziomu produkcji wody o wysokich parametrach jakości. System zaopatrzenia w wodę, który przez te wszystkie lata był budowany, charakteryzuje się niezawodnością i bezpieczeństwem eksploatacji. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zaopatruje w wodę obszar o powierzchni około 4300 km2 obejmujących ponad 60 gmin. Wodę z poszczególnych ujęć uzdatnia się na 11 eksploatowanych stacjach wodociągowych. Woda ze stacji podawana jest do magistralnej sieci wodociągowej siecią o długości około 1000 kilometrów, budującą system składający się z rurociągów o średnicy od 300 do 1800 mm, pompowni sieciowych i zbiorników magazynująco-wyrównawczych o łącznej powierzchni 339 tysięcy m3 rozprowadza wodę po obszarze całego regionu śląskiego.

Jaka jest w tej chwili woda, która płynie w kranach naszego województwa?

Woda w kranach naszego województwa jest na pewno bezpieczna, spełnia wszystkie bardzo rygorystyczne normy. Ta woda to mieszanina wód powierzchniowych i głębinowych, dlatego woda w większej części naszego województwa jest wodą średnio miękką. Taka woda jest bardzo dobra do konsumpcji, ale również bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu w gospodarstwie domowym przy codziennych pracach domowych. Użytkowanie naszej wody jest zdecydowanie tańsze. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych substancji do zmiękczania wody, np. w procesie prania, nie musimy też stosować środków zabezpieczających nasze pralki przed kamieniem. Pierścieniowy system zaopatrzenia w wodę województwa śląskiego posiada potencjał produkcyjny będący w stanie w pełni zaspokoić aktualne i przyszłe potrzeby wodne regionu. Wykwalifikowana kadra pracowników Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów nadzoruje wszystkie etapy procesu uzdatniania i dystrybucji wody pitnej dla odbiorców. Jakość wody jest stale kontrolowana w kluczowych miejscach jej produkcji, zarówno w zakładach, jak i stacjach produkcji wody zarządzanych przez przedsiębiorstwo. Spółka dysponuje systemem 10 laboratoriów, kontrolujących jakość produkowanej wody.

Zawsze przy okazji Światowego Dnia Wody bardzo dużo mówi się o wodzie i o tym, żeby wodę oszczędzać. Zachęcamy, by nie tyle wodę oszczędzać, co wodę racjonalnie wykorzystywać. Zasoby wodne w naszym województwie są niewielkie, ale system zaopatrzenia w wodę jest tak skonstruowany, że pozwala nam na pełne zaspokojenie potrzeb mieszkańców województwa. Korzystajmy z wody jak najczęściej, w jak największych ilościach - tej wody nie zabraknie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto