Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalny miecz wikiński z IX wieku znaleziony we Włocławku. Odkrycie archeologiczne

wixad
Wyjątkowość polega na tym, że broń znamionuje bardzo wysoki poziom technologiczny rzemieślników.
Wyjątkowość polega na tym, że broń znamionuje bardzo wysoki poziom technologiczny rzemieślników. Grzegorz Olkowski
W trakcie prac przywracających pierwotny stan dna w basenie przystani przy ul. Piwnej, został odkryty miecz pochodzący prawdopodobnie z IX wieku. Znalezisko zostało od razu zgłoszone służbom konserwatorskim, które potwierdziły jego wartość historyczną.**

Miecz został znaleziony przez Sławomira Mularskiego, prezesa WOPR we Włocławku, który natychmiast skonsultował swoje odkrycie z ekspertem Olafem Popkiewiczem z grupy Poszukiwacze Historii. Popkiewicz stwierdził, że miecz pochodzi prawdopodobnie z IX wieku. Mularski postąpił wzorowo, natychmiast zawiadamiając służby konserwatorskie o swoim odkryciu.

- To IX-X wiek naszej ery - potwierdza Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. - To znalezisko wyjątkowe, mieczy takich znaleziono w Europie dotąd około 170, ostatnio w Wezerze w Niemczech, ale tamten jest w znacznie gorszym stanie.

Czym charakteryzuje się odkryty miecz? Wyjątkowość znajdującego się w Polsce miecza polega na tym, że broń znamionuje bardzo wysoki poziom technologiczny rzemieślników. W stali jest odpowiednio kontrolowana ilość węgla, która daje im trwałość. Mówi się, że potocznie, że jest to miecz wikiński.

Już w piątek (12 stycznia) miecz pojechał na prześwietlenie rentgenowskie. Ten typ miecza charakteryzował się inskrypcją na klindze, które być może uda się rozszyfrować po zabiegach konserwatorskich.

Miecz powstał na terenach nadreńskich, ale ważniejsze jest ustalenie gdzie został oprawiony w rękojeść, jelec i głowicę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stało się to w Danii lub w południowej Norwegii, dlatego miecze tego typu określa się jako "wikińskie".

- Więcej będzie można powiedzieć po zabiegach konserwatorskich i metaloznawczych – podkreślał prof. Andrzej Chudziak z Instytutu Archeologii UMK. - Bez wątpienia taki oręż był symbolem przynależności do stanu. W okresie wczesnego średniowiecza były to przedmioty luksusowe i elitarne."

Konserwacja miecza potrwa około 2 miesiące. Nie wiadomo na razie, gdzie obiekt trafi po jej zakończeniu. Być może, ze względu na rangę znaleziska, decyzje podejmie minister kultury. Znalazca miecza, Sławomir Mularski, zaznaczył, że największą nagrodą dla niego byłby powrót miecza do muzeum we Włocławku.

Artykuł dostarcza zaskakujące fakty o mieczach wikińskich, ich historii i znaczeniu. To odkrycie pokazuje, jak wiele jeszcze możemy nauczyć się o naszej przeszłości, dzięki starannym pracom archeologicznym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto