Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tęsknimy za gwarem i dużą liczbą osób przychodzących do MCK na zajęcia czy też wydarzenia kulturalne [rozmowa]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Rozmowa z Arkadiuszem Gralakiem, dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, który opowiedział nam jak wygląda praca ośrodka w czasach epidemii.

Jak wygląda funkcjonowanie MCK w czasie kwarantanny?
Oczywiście w ograniczonych, troską o bezpieczeństwo wspólne i obostrzeniami, warunkach. Pracujemy oddaleni od siebie i od mieszkańców dla których na co dzień realizujemy działania kulturalne. Jednak nie narzekamy na brak pracy. Przymusowa rozłąka z mieszkańcami spowodowała konieczność częściowego przeorganizowania naszej pracy. Aktualnie organizujemy nowe miejsce na dokumentację archiwalną MCK, porządkujemy, przenosimy, malujemy i ... kręcimy filmy :) Przenosimy coraz więcej zajęć kół zainteresowań do internetu.

Zatem jakie zajęcia się odbywają?
Wszystko zaczęło się od koła plastycznego. Pierwszy materiał filmowy z zajęć opublikowaliśmy na naszym profilu facebook'owym już 25 marca. Od tamtej chwili regularnie, w każdą środę o godz. 16.00 (o tej porze w normalnych warunkach odbywały się zajęcia w MCK) prezentujemy kolejne zajęcia. Efekt takiego działania jest mierzalny, gdyż uczestnicy zajęć przesyłają nam zdjęcia swoich prac (w załączniku). Ten projekt nosi nazwę "Koło plastyczne MCK w internecie prowadzi Agnieszka Kraszewska".Materiał nagrywany jest w zamkniętym pomieszczeniu przez Agnieszkę,czasem w odpowiedniej odległości pojawia się pomoc do obsługi kamery, a potem "surowe" nagranie na nośniku przekazywane jest w moje ręce. Przy użyciu podstawowych programów wykonuję montaż filmu i voilà.
W nieco rozszerzonej formule odbywają się zajęcia Chóru Lutnia Nova. Pani dyrygent Kaja Potrzebska wysyła chórzystkom i chórzystkom specjalnie nagrane materiały a wraz z nimi informacje o utworach, kompozytorach i autorach tekstów. Nagrywa we własnym zakresie różne propozycje ćwiczeń i zapowiedzi. Na tej podstawie powstaje film, który pokazuje namiastkę tej zdalnej pracy oraz pokazuje innym użytkownikom mediów społecznościowych, że i taka działalność kulturalna realizowana jest w Aleksandrowie Kujawskim.Zajęcia koła fotograficznego również realizowane są zdalnie. Tutaj uczestnicy koła mają założoną grupę w internecie, a jej Instruktor Bartosz Krawczyk przekazuje wiedzę, nowinki i informacje techniczne w różnych formach, również filmowych. Z kołem szachowym też tak się dzieje. Miłośnicy szachów pod opieką Sławomira Kisielewskiego uczą się grać w tę królewską grę, rozgrywają partie szachowe on-line w i ten sam sposób się komunikują. Zespół wokalny KULTURKI realizuje próby i zajęcia wokalne na specjalnej platformie internetowej. Zajęcia prowadzi jak zwykle Małgorzata Lorenc. Obecnie przygotowujemy internetowe zajęcia dla Klubu Seniora "Złoty Wiek". Materiały filmowe będą dostępne już wkrótce.

Pracownicy i podopieczni odnajdują się w dobie obecnych warunków? łatwo było się przestawić na kontakty w sieci?

My tęsknimy za gwarem i dużą liczbą osób przychodzących do MCK na zajęcia czy też na wydarzenia kulturalne. Mam nadzieję, że ten przykry dla wszystkich czas szybko minie. Ostatnie wydarzenie z udziałem publiczności miało miejsce 11 marca. Od 12 marca zawieszona została działalność kół zainteresowań i realizacja wydarzeń. My jednak nie możemy usiedzieć w miejscu, dlatego szybko przestawiliśmy się na nieobce, ale jak do tej pory nie tak powszechne wyzwania internetowe - szczególnie te filmowe. Podopieczni przesyłają, mieszkańcy pozdrawiają,
komentują naszą działalność w sieci. Zatem nie zawsze się widzimy, ale czujemy, że jesteśmy razem.

Wygląda na to, że kwarantanna może być okazją do nauki nowych rzeczy...

Oj tak! Szczególnie dla osób, które do tej pory, na co dzień, nie obsługiwały np. kamery. Ja osobiście zająłem się montażem filmów - to również nowe wyzwanie i nauka. Coś nowego. Cała ta otaczająca nas przykra rzeczywistość to również nauka. Tyle czasami było narzekań, że nie ma tego, czy tamtego. A dzisiaj? No właśnie. Warto doceniać to co się ma tu i teraz. Mamy zgrany zespół i działamy. To jest najważniejsze.

Czy można powiedzieć, że obecna działalność MCK ma m.in. na celu odwrócenie uwagi od sytuacji w kraju, pozwolić odetchnąć?
Naszym celem jest aby te propozycje pozwoliły odetchnąć również powspominać. Dlatego sięgamy do naszych archiwalnych materiałów, montujemy i publikujemy. Pojawił się m.in. materiał ze spotkania z Emilią Krakowską sprzed blisko 5 lat. Publikujemy materiały odwołujące się do koncertów, które kiedyś się odbyły, do wizyt znanych postaci. Wreszcie zapraszamy zaprzyjaźnionych artystów do przesyłania własnych filmików z pozdrowieniami dla mieszkańców. Mamy urządzenia, mamy sprzęt. Wreszcie mamy głowy pełne pomysłów. Już planujemy ... koncert wiosenny. Jak go zrealizujemy? To na razie tajemnica.

Wszystkie materiały udostępniane przez placówkę możemy znaleźć pod tym linkiem MCK

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto