Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sytuacja finansowa szpitala w Aleksandrowie opanowana

Jadwiga Aleksandrowicz [email protected]
Jadwiga Aleksandrowicz
Na razie - nie ukrywa prezes zarządu szpitalnej spółki.

Raz w roku rada powiatu zapoznaje się z sytuacją finansową szpitala. Nie bez przyczyny. Kilka lat temu szpital przekształcono w spółkę prawa handlowego, a jej jedynym właścicielem jest powiat. Radni chcą mieć wgląd w to, co dzieje się w szpitalnej spółce.

Co pewien czas pojawiają się problemy finansowe, co nie wynika ze złego zarządzania, a z niedofinansowania opieki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia daje pieniądze tylko na leczenie, przy czym dzieli pieniądze na punktowane procedury medyczne. Problem w tym, że od siedmiu lat wycena punktu nie zmieniła się, a przez ten czas rosły nakłady na coraz nowocześniejszy sprzęt, w górę szły ceny leków, urządzeń, koszty utrzymania oddziałów, w tym wynagrodzenia itp.

Jak dowodził starosta Dariusz Wochna, który na sesji referował sytuację w powiatowym szpitalu, a także odpowiadający na pytania radnych Mariusz Trojanowski, prezes zarządu szpitala, wymieniona wyżej sytuacja stwarza problemy nie tylko szpitalowi aleksandrowskiemu.

Szpital na swoje utrzymanie musi po prostu zarobić, a to nie jest łatwe, gdy się inwestuje. Z kolei rezygnowanie z inwestycji, to skazywanie szpitala na stagnację w sytuacji, gdy inne placówki się rozwijają. Kółko się zamyka.

Miniony rok - jak referował starosta - szpital zamknął niewielkim zyskiem, ale już pierwsze półrocze zaczęło niepokoić stratami na poziomie prawie miliona złotych. Okazało się, że nie dość, że poprzedni prezes bydgoskiego oddziału NFZ poprzycinał „po uważaniu” wnioskowane przez szpital limity procedur leczniczych na trzech oddziałach (chirurgii, rehabilitacji i psychiatrii), chociaż pacjentów nie ubywało, to jeszcze wprowadzono przepisy, które każą amortyzację nowych inwestycji wpisywać w straty. Szpital inwestował, powstała więc w budżecie dziura finansowa, a to groziło, że rada będzie musiała podjąć decyzję o likwidacji szpitala. Na szczęście dzięki zabiegom senatora Józefa Łyczaka, zarządu powiatu i zarządu spółki udało się kryzys zażegnać. Na sesji podziękowano senatorowi za jego zaangażowanie kwiatami.

Jak wynikało z wypowiedzi prezesa Trojanowskiego sytuacja została zażegnana do końca roku. Jak będzie dalej - trudno przewidzieć, bowiem rząd zapowiada poważne zmiany w sposobie finansowania opieki zdrowotnej, m.in. likwidację NFZ.

***
Koszykarze z reprezentacji Polski odwiedzili dzieci z włocławskiego szpitala

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto