Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania konsultacyjne w Radziejowskim Urzędzie Miasta

Karol Szmagalski
W dniu 19 maja 2016 roku w Urzędzie Miasta Radziejowa miały miejsce dwa ciekawe, potrzebne spotkania, mające charakter konsultacyjny w związku prowadzonymi pracami dotyczącymi opracowania strategii (LATA 2016-2022) dla miasta a także dotyczące problemu rewitalizacji.

Na tych odcinkach niezbędna jest współpraca w zakresie wspólnej oceny potencjału miasta, najważniejszych problemów obecnie występujących oraz preferowanych kierunków rozwoju z uwzględnieniem postulatów i wniosków mieszkańców.

Zastanawiano się nad odpowiedzią na pytania:, Jakie inwestycje trzeba realizować, by mieszkańcom żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej? Skąd wziąć pieniądze na realizację zaplanowanych zadań? Odpowiedzi na nie będą podstawą opracowania strategii miasta na najbliższe lata. Burmistrz w swoim wystąpieniu zasygnalizował potrzebę budowy infrastruktury - kanalizacji, wodociągu, a przede wszystkim nowego ujęcia wody i stacji uzdatniania czy też remontów dróg i ulic, wybudowania ścieżki rowerowej. Potrzebą chwili będzie też realizacja programu dotyczącego niskiej emisji, czyli eliminacji źródeł emitujących szkodliwe gazy. A więc tego wszystkiego, co poprawi i ułatwi życie naszym mieszkańcom.

W zakresie rewitalizacji zbierane są informacje ( takiemu celowi służy także dzisiejsze spotkanie), diagnozy je weryfikujące. Dające odpowiedź czy na terenie Radziejowa znajdują się obszary spełniające kryteria obszaru zdegradowanego. Po rewitalizacji „Starego Ratusza” i coraz piękniej wyglądającego „Rynku radziejowskiego” warto zastanowić się nad rewitalizacją znajdującego się tu budynku komunalnego i przystosować go do nowych potrzeb.

Ratusz w Radziejowie - ratusz został wybudowany w latach 1822-1826 według projektu Hilarego Szpilowskiego na miejscu wcześniejszego, wzmiankowanego w 1609 r. Przebudowany został w 1852. 3 listopada 2011 po przeprowadzonej rewitalizacji nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Z historycznym Ratuszem wiążę się Feliks Gałczyński, dziadek Marii Dąbrowskiej urodzony ok 1820 roku, który zginął 31 maja 1861, i był w XIX w. burmistrzem Radziejowa – zginął rażony piorunem przebywając w ówczesnym ratuszu, pochowany jest na radziejowskim cmentarzu. Zmarł mając 41 lat. Poślubił Józefę ok 1840 r.( z domu Majewska). Po jego śmierci żona Józefa, z pięciorgiem dzieci postanawia przenieść się Kalisza.

Udało się odnaleźć akt zgonu Feliksa Gałczyńskiego i znajduje się on w tutejszej Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw. Było to możliwe dzięki życzliwości ks. Emerytowanego Proboszcza Stanisława Łosiakowskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Radziejowie, który spowodował jego odnalezienie w archiwach diecezjalnych kurii włocławskiej i za to w imieniu Towarzystwa serdecznie dziękujemy.

Trzeba rozważyć zawieszenie na murach Starego Ratusza tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Wydaje się, że warto po rewitalizacji tego budynku rozważyć możliwość ulokowania tam placówki mającej za zadania promowanie zabytków i nie tylko naszego miasta, choćby w kontekście niedawno utworzonego Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ostatnim okresie z tym klasztorem wiążą się niezapomniane wydarzenia, które podnoszą rangę samego klasztoru jak i miasta, czy powiatu radziejowskiego. Tłumy wiernych z Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w perfekcyjnie zorganizowanej o historycznym znaczeniu dla miasta i klasztoru uroczystości ustanowienia w dniu 14 września 2014 roku Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz na Rynku Radziejowskim w dniu 16 sierpnia 2015 roku na podniosłej uroczystości „Koronacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

Jednym z ciekawych historycznie, a także jednym z najstarszych miast na Kujawach jest Radziejów. Historia tego miasta, oprócz znaczenia politycznego, (jako miejsce sejmików dla województwa brzesko-kujawskiego i inowrocławskiego). Do ciekawszych zabytków należą: Gotycki Kościół Parafialny fundacji Biskupa Jana Grota z 1331 r., Klasztor i Kościół Franciszkański fundacji Władysława Łokietka z 1331 r. z profilowanym portalem gotyckim.
Wydaje się zasadne, aby wykorzystać te historyczne fakty i wiele innych do promocji miasta i powiatu poprzez wydzielenie w oddzielnego pomieszczenia, lub pomieszczeń gdzie zgromadzone byłyby materiały promocyjne i zgromadzone były ciekawsze eksponaty dotychczas zgromadzone w Izbie Regionalnej naszym „Małym Muzeum”.

Ponawiam wniosek, jaki przedstawiałem na jednym ze spotkań stosownych komisji Rady Miasta w tym Ratuszu. Warto ba trzeba realizować ideały, jakie miał twórca Towarzystwa Miłośników Kujaw niezapomniany Józef Górczyński w dzisiejszych czasach zgromadzonych w tym Towarzystwie osób kultywujących jego idee.

Wymaga to jednak wsparcia władz jak i współdziałania tych wszystkich, którym zależy na promocji naszego miasta, powiatu, środowiska.

Więcej
tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto