Konkretnie chodzi o ogniwa fotowoltaniczne, produkujące prąd z energii słonecznej i jedną pompę ciepła.
Cztery instalacje o mocy ok. 10 kW każda będą zlokalizowane na budynkach szkół podstawowych w Opokach, Ostro-wąsie, Przybranowie i Wołu-szewie. Szacuje się, że instalacje te wytworzą blisko 100 procent energii wykorzystywanej w tych jednostkach. Każda instalacja będzie kosztować 66 tys. złotych, ale pozwoli w kolejnych latach zaoszczędzić gminie około 26 tys. zł rocznie na energii.
Instalacje, które trafią do kilkunastu osób prywatnych będą miały moc około 3 kW.
- Z osobami, które zdecydowały się skorzystać z tego projektu, gmina podpisała umowy na użyczenie mikroinstalacji - tłumaczy Arkadiusz Świąt-kowski, sekretarz gminy. Każda ma kosztować 19 tys. 440 zł, ale mieszkańcy zapłacą tylko 10 procent tej kwoty, podatek VAT i opłacą nadzór inwestorski, bo 90 procent kosztów instalacji to dofinansowanie z PROW.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie emitowanych przy ogrzewaniu obiektów zanieczyszczeń, głównie gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji.
Podpisano już porozumienie o dofinansowaniu, jest też wykonawca mikroinstalacji. To firma z Poznania, która w tym tygodniu rozpocznie prace.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?