Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont tężni w Ciechocinku. Marszałek Piotr Całbecki doglądał inwestycji wartej prawie 22 mln złotych [zdjęcia]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Marszałek Piotr Całbecki z bliska przyjrzał się pracom remontowym
Marszałek Piotr Całbecki z bliska przyjrzał się pracom remontowym Krzysztof Górski
Od marca 2020 roku trwa rewitalizacja tężni w Ciechocinku. Prace nad inwestycją wartą prawie 22 miliony złotych doglądał marszałek Piotr Całbecki. Samorządowiec zapowiedział, że władze województwa planują przeznaczenie kolejnych pieniędzy na ikonę uzdrowiska.

Na zespół ciechocińskich tężni składają się trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje, które do dziś wykorzystywane są w produkcji soli. Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią i najmłodszą tężnię wybudowano w 1859 roku.

Zabytkowe budowle od dawna jednak nie cieszą oka mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Wyniszczająca działalność solanki spowodowała, że tężnie potrzebowały natychmiastowej interwencji. Stąd decyzja Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych.

Inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa. Przetarg na rewitalizację wygrała firma remontowo-budowlana Lipowski. W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną m. in. remonty tężni nr 1 i 3, remont i modernizacja przepompowni solanki oraz zagospodarowanie i nowa aranżacja terenów przyległych do zespołu tężni.

Prace inwestycyjne rozpoczęły się od modernizacji tężni nr 3. Z końcem marca wokół najmłodszej z ciechocińskich tężni pojawiły koparki i dźwig, a cały teren został odgrodzony i zabezpieczony. Niezwłocznie rozpoczęła się rozbiórka uszkodzonych części konstrukcji oraz demontaż tarniny na całej długości. - Na dzień dzisiejszy montowane są nowe elementy pomostów górnych i dolnych – wykonawca inwestycji. - Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Można powiedzieć, że nawet delikatnie go wyprzedzamy.

Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to tężnia nr 3 zostanie wyremontowana do końca 2020 roku. Przez kolejny rok będzie trwała rewitalizacja tężni nr 1. - To bardzo duże zadanie wyczekiwanie nie tylko przez nas jako zarządzających tą infrastrukturą, ale przede wszystkim przez turystów i kuracjuszy – przyznaje Marcin Zajączkowi, prezes zarządu Uzdrowiska Ciechocinek.

Władze województwa planują również bieżące prace remontowe po zakończeniu inwestycji. - Chcielibyśmy w przyszłości sukcesywnie wymieniać i naprawiać eksploatowane elementy tężni każdego roku, a nie raz na kilkadziesiąt lat – zapowiada Piotr Całbecki, marszałek.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont tężni w Ciechocinku. Marszałek Piotr Całbecki doglądał inwestycji wartej prawie 22 mln złotych [zdjęcia] - Ciechocinek Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto