Przygotowanie pola pod siew – o czym musisz pamiętać?

Materiał informacyjny
To, czy Twoje plony będą urodzajne i smaczne zależy w największej mierze od pogody. Warunki atmosferyczne mają bowiem kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia, a brak opadów czy zbyt wysokie temperatury mogą skutecznie zniweczyć cały Twój wysiłek. Pamiętaj jednak, że oprócz aury na zewnątrz, ogromne znaczenie ma również sposób, w jaki przygotujesz glebę pod zasiew. O czym powinieneś pamiętać? Kiedy siać nawozy pod zboża ozime? Dlaczego warto wybierać nawozy fosforowo-potasowe?

Kiedy siać nawóz pod zboża ozime?

Najlepszym terminem na wykonanie wysiewu zbóż ozimych jest pierwsza połowa września. Najpierw należy wysiać żyto ozime, dopiero później pszenicę ozimą. Jeśli będziesz przestrzegać tego terminu to zyskasz większą pewność, że rośliny będą mogły odpowiednio przygotować się do zimy, dając później plony wysokiej jakości.

W trosce o odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiew, pamiętaj, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, tym bardziej, że gleba po zaoraniu powinna odleżeć około 3 tygodni. Ważnym czynnikiem, wpływającym na sukces wysiewu, jest wybór wysokiej klasy materiału siewnego. Wybierając go, warto kierować się przede wszystkim listami odmian, które są zalecane dla danego regionu (udostępniane są przez COBORU, czyli Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych). W ten sposób odpowiednio dobierzesz odmianę ziaren do warunków panujących w Twoim regionie.

Uwaga: bezpośrednio przed siewem, zastosuj odpowiednie nawozy, dzięki którym rośliny będą prawidłowo się rozwijać i dadzą obfity, wysokiej jakości plon.

Stosuj nawozy fosforowo-potasowe i inne preparaty poprawiające jakość plonu

Śmiało można powiedzieć, że na końcu ubiegłego i na początku tego roku zimy nie było. Dla polskich rolników, brak śniegu i stosunkowo niewielkie opady deszczu oznaczają bardzo trudne warunki do uprawy roślin. Jak więc należy postąpić, aby zapewnić sobie możliwie jak najbardziej urodzajny i dobrej jakości plon? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by sięgnąć po profesjonalne nawozy fosforowo-potasowe, a także inne preparaty, bogate w takie pierwiastki, jak azot, siarka czy magnez (znajdziesz je np. na stronie https://agrosimex.pl/product/azofol-azot-siarka-magnez/).

Dolistne koncentraty tego typu mają przede wszystkim eliminować niedobory pierwiastków, niezwykle ważnych dla prawidłowego wzrostu roślin i zachowania właściwego przebiegu procesu fotosyntezy. Mają szerokie zastosowanie – można je wykorzystywać m.in. do uprawy buraka, drzew i krzewów owocowych, kukurydzy, a także słomy zbóż, rzepaku, rzepaku ozimego, ziemniaka czy innych warzyw.

Jak działają nawozy fosforowo-potasowe, azotowe, a także preparaty z siarką i magnezem?

Nawozy potrzebne do prawidłowego przygotowania gleby pod zasiew dzięki m.in. zawartości siarki i azotu pozytywnie wpływają na skuteczność nawożenia. Co więcej, przyspieszają rozkład słomy, resztek pożniwnych oraz liści drzew i krzewów owocowych, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia np. parcha jabłoni czy innych chorób, które mogłyby pogorszyć lub wyeliminować możliwość pojawienia się wysokiej jakości plonu. Niektóre preparaty dostępne na rynku, zawierają m.in. ligninosulfoniany, czyli naturalne związki, które zmiękczają wodę i jednocześnie zwiększają przyczepność nawozu do liści, dzięki czemu roślina może czerpać nawet 90% zawartych w nim składników pokarmowych.

Sianie nawozów fosforowo-potasowych

Jesienne sianie nawozów fosforowo-potasowych, a także preparatów z magnezem, siarką i azotem jest niezwykle istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Fosfor stymuluje rozwój systemu korzeniowego roślin i odpowiada za prawidłowe pobieranie azotu, co pozytywnie wpływa na rozwój liści. Stosowanie nawozów fosforowo-potasowych przyczynia się również do akumulowania skrobi w liściach, a tym samym zwiększenia ich odporności na niską temperaturę.

Nawozy należy siać równomiernie na całej powierzchni pola i dokładnie wymieszać je z glebą na głębokości około 15-20 cm.

Potas to kolejny pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w rozwoju roślin. Jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodnej, dlatego nawozy potasowe najlepiej stosować zawsze przed wysiewem. W ten sposób zyskasz pewność, że jest go odpowiednio dużo w glebie zarówno na początkowym etapie wzrostu roślin, jak i późniejszym.

Przygotowanie gleby pod zasiew – nawodnienie pola

Jedną z ważniejszych rzeczy, związanych z przygotowaniem pola pod siew, jest jego nawodnienie. Warto dbać również o to, aby możliwie w jak największym stopniu ograniczyć straty wody w glebie. W tym celu można na przykład stosować odpowiednie systemy uprawy roli takie, jak siew bezpośredni, uprawę bezorkową czy „strip till” (uprawę pasową). Dzięki tym metodom, gleba pod siew będzie odpowiednio wilgotna i, co więcej, w razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu, zgromadzi więcej zapasów wody niż w przypadku innych metod uprawy. Aby ograniczyć straty wody w glebie, pamiętaj także, aby siew wykonać od razu po orce.
 

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Dodaj ogłoszenie