Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Aleksandrowie Kujawskim, czy to niewola?

FELUŚ
FELUŚ
Szukam pracy w Aleksandrowie Kujawskim i nic normalnego nie ma. Te oferty które są, to robota za niewolniczą pensję. Czy zawsze trzeba szukać pracy w Toruniu lub Bydgoszczy?

Podczas przeszukiwania Internetu natknąłem się na ciekawy artykuł umieszczony na **

gratka.pl

**, dotyczący zaplanowania własnego biznesu.
Zaplanuj biznes
Właściwie przygotowany biznesplan, kosztorys i prognoza finansowa są niezbędne w kontaktach z instytucjami finansowymi. Dają też przedsiębiorcy większą szansę na sukces.

Wiele osób przygotowując się do rozpoczęcia działalności gospodarczej, dokonuje jedynie wstępnych szacunków dotyczących swojej firmy. Tymczasem stworzenie koncepcji jej funkcjonowania powinno się zacząć od przygotowania biznesplanu. To uświadamia, jakie są potrzeby finansowe, możliwości oraz potencjalne zagrożenia, co pozwala uniknąć sytuacji, w której przedsiębiorca narazi się na niepotrzebne koszty i problemy.

Niezbędnik przedsiębiorcy

Jednym z najważniejszych elementów strategii przedsiębiorstwa jest planowanie działalności gospodarczej, którego odzwierciedleniem jest biznesplan. Ten dokument powinien określać cele działalności firmy (poddane wcześniej ocenie pod względem możliwości ich osiągnięcia), a także opisywać idee projektu oraz planowany czas realizacji poszczególnych jego etapów.

Zadaniem tego dokumentu jest także przedstawianie w wymierny sposób efektów działań. Biznesplan zawiera też perspektywy rozwoju firmy, może być również wzbogacony o analizę rynku lub branży.
– Jest pomocny przede wszystkim dla samego przedsiębiorcy – komentuje Agata Brucko-Stępkowska z Futuro Finance. – Taki dokument staje się przewodnikiem z informacjami o tym, jak biznes powinien funkcjonować w ciągu najbliższych kilku lat. Umożliwia także ocenę efektywności działalności. Jego skrupulatna analiza pokazuje, na ile cele, jakie stawia przed sobą przedsiębiorca, są realne i jest wskazówką, jakich błędów unikać w przyszłości.

Dla adresatów, jak i samego przedsiębiorcy, najważniejsza w biznesplanie jest część finansowa.
– Prezentowane w niej dane powinny opierać się na konkretnych szacunkach, popartych wynikami, uzyskanymi dzięki zastosowaniu modeli ekonometrycznych – radzi Agata Brucko-Stępkowska. – Dlatego że analiza zawartych wskaźników ma stanowić dla odbiorców podstawę do stwierdzenia, czy przedsięwzięcie ma szansę na sukces i czy przyniesie zysk inwestorom.
Uzupełnieniem dla powyższych założeń jest kosztorys, służący oszacowaniu kosztów przedsięwzięcia, a więc sumy pieniędzy potrzebnej do jego realizacji.

Klucz do rozwoju

Kontrola nad własnym biznesem to nie jedyny powód, dla którego warto tworzyć biznesplany, kosztorysy i prognozy finansowe. Te dokumenty umożliwiają przede wszystkim zdobycie kapitału z zewnątrz.
– Dzięki nim potencjalni pożyczkodawcy czy inwestorzy mogą ocenić szanse przedsięwzięcia i ryzyko związane z zaangażowaniem się w nie – wyjaśnia Agata Brucko-Stępkowska. – Profesjonalnie przygotowany biznesplan jest także dla nich znakiem, że firma myśli o swoim rozwoju. Tego typu dokumenty są też konieczne przy staraniu się na przykład o kredyt czy dotacje unijne.

Dokumenty te powinny być zredagowane w odpowiedni sposób, napisane fachowym, ale zrozumiałym językiem. Nie wszyscy przedsiębiorcy potrafią je samodzielnie przygotować. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

– Doradcy mają większe rozeznanie i doświadczenie przy konstruowaniu tego typu dokumentów – twierdzi Agata Brucko-Stępkowska. – Wiedzą też jakie załączniki, poza bilansem czy wynikami finansowymi, warto przygotować, na co zwrócić uwagę swoim klientom. Powtarzamy im zawsze, że nie mogą pomijać słabych stron swoich firm. Biznesplan to nie reklama firmy. Z drugiej strony, nie mogą podchodzić do swojego przedsięwzięcia zbyt krytycznie.

Biznesplan musi pokazywać, że przedsiębiorca zna branżę, w której działa, potrafi racjonalnie ocenić swoje plany i przeciwdziałać lub zaradzić zagrożeniom.

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Aleksandrów Kujawski

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto