Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porządkują cmentarz w Nowym Ciechocinku i odkrywają historię regionu

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Stowarzyszenie Lapidaria
Stowarzyszenie Lapidaria realizuje przedsięwzięcie „Nowociechociński Amalgamat”. Projekt ma na celu uporządkowanie cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Nowym Ciechocinku. Planują też warsztaty i gry terenowe.

Cmentarz w Nowym Ciechocinku to jeden z 1906 zapomnianych cmentarzy na Kujawach. - Najstarsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1829 roku, aczkolwiek informacje o istnieniu olędrów w tej wsi pochodzą z 1761 roku – opowiada Michał Wiśniewski, prezes stowarzyszenia Lapidaria. - Ma 0,44 ha. Niegdyś stał przy nim kantorat, czyli budynek szkoły ewangelickiej pełniący funkcję domu modlitwy, który spłonął w 1943 i nie odbudowano go.

Na terenie cmentarza znajdziemy około 80 nagrobków, te najstarsze z 1843 roku. - Zachowane tablice inskrypcyjne pisane były nie tylko po niemiecku, ale także po polsku, a nawet są nagrobki dwujęzyczne – opisuje Michał Wiśniewski. - Dowodzi to polonizowania się osadników olęderskich. Zachowały się także betonowa dzwonnica oraz betonowy duży krzyż, które były zamontowane z okazji 100lecia kantoratu, w 1929 roku. Całość czyni cmentarz wyjątkowym zabytkiem w skali powiatu.

Pierwsze próby uporządkowania cmentarza ewangelickiego w Nowym Ciechocinku, niszczejącego od ponad 70 lat, podjęli mieszkańcy wraz z wójtem Markiem Wieczorkiem w kwietniu 2018 roku. - Wycieli krzaki, zebrali śmieci i zgłosili się do nas w sprawie naprawy nagrobków – mówi prezes stowarzyszenia. - Ponieważ myśmy wtedy byli zaangażowani w ratowanie cmentarza w Toporzysku (pow. toruński) to nie mogliśmy pomóc. Taka okazja nadeszła w kwietniu tego roku.

Członkowie stowarzyszenia zdecydowali się poszukać dodatkowej pomocy biorąc udział w konkursie „Wspólnie dla Dziedzictwa”, w którym udało się zdobyć dofinansowanie. - Wykonujemy je wspólnie z mieszkańcami i Parafią Ewangelicko-Augsburską w Toruniu – tłumaczy przedstawiciel stowarzyszenia. - Mamy zamiar usunąć minikoparką korzenie, pniaki i nadmiar ziemi. Następnie ustawić je poprawnie, skleić, wypoziomować lub wypionować, skleić fragmenty znalezionych tablic.

Dodatkowo, w ramach przedsięwzięcia stowarzyszenie Lapidaria planuje przeprowadzenie warsztatów kuchni olęderskiej, organizację gry terenowej na motywach życia dawnych osadników oraz wywiady z najstarszymi mieszkańcami. - Szukamy wolonatariuszy do pomocy przy porządkowaniu cmentarza, jak również chętnych do gry i chętne panie na warsztaty kuchni olęderskiej. - zachęca Michał Wiśniewski.

Chętni do pomocy i udziału w zajęciach mogą kontaktować się na numer telefonu: 791 610 825 lub email: [email protected].

Flash INFO, odcinek 24 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porządkują cmentarz w Nowym Ciechocinku i odkrywają historię regionu - Gazeta Pomorska

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto